XB4 2WD son Avrupa şampiyonu XB4 ün en son özelliklereine sahiptir. 2-çeker sınıfı için uygun hale getirilmiştir. Yüksek tutunmalı pistler, halı ve astro zeminler de test edilip, bu zeminlere uygun geliştirildi ve tasarlandı. XB4 2wd ihtiyacınız olan hersşey.

“XB4 ün başarısı yarış dünyasında bir fırtına yarattı ve biz hariç herkesi şaşırttı. AR&GE ve yarış takımı sayısız saatini 2 yıl boyunca yeni XB4 platforumunu, geliştirmek, protatip ve test ile en iyi perform eden 1/10 off-road aracını yaratmak için harcadı. Ilk yılında gelen Avrupa Şampiyonluğu bizim projeye olan tutku ve kararlılığımızın damgası olmuştur. XB4 platforumunun baz alan yeni 2wd versiyonu XB4ün yarış DNA sını ve bir çok parçayı kapsayan uygunluğa sahiptir.

Yeni XB4 2WD yüksek tutunmalı, halı yada Astro zeminli pistlerde kazanan olmanız için ihtiyacınız olan herşeye sahiptir”

Dipl. Eng. Juraj Hudy
XRAY XB4 tasarımcısı

Konsept.

XB4 2WD tipik bir XRAY aracı- üst sınıf, profesyonel, rekabetci yarış aracı olarak yarışcıların taleplerine gore en ufak detayı bile atlamadan tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Üst kalite Avrupa hammaddeleri en kaliteli İsvicre ve Alman makineleri ile işlendi buna ilaveten premium servis ve desteği ile XB4 2wd tipik bir XRAY, lüks bir şahaser.

XB4 Platforum.

XB4 2WD’ün en önemli avantajı bir çok parçasının tamamlı ile XB4 ile uyumlu olmasıdır. Sadece belirli parçalar 2wd için özellikle tasarlanmıştır. XB4 için taşıdığınız normal yedekler aynı zamanda 2WD şasedede kullanılabilecektir.

XB4 2WD Yeni Parçalar:

 • Alüminyum arka salıncak tutucular +2mm
 • Alüminyum ön üst plaka
 • Ön jant aks
 • DMX kep
 • Alüminyum Ackerman direksiyon plakası
 • Grafit üst şas
 • Süspansiyon yaylarıShock springs
 • Yeni kepe gore Alçaltılmış kep montaj kulesi

XB4 2WD Platforum.

XB4 2WD orta-motor pozisyonuna sahiptr. Araç özellikle yüksek tutunmalı yüzeyler, halı ve astro zeminlere gore tasarlanmıştır.

Multi-Flex

RC model araba dünyasının son dönemlerdekideki en önemli mihenk taşlarından biri XRAY tarafından bulunan Multi-Flex Technology si olmuştur. Bu buluş, sadece onur ve ödüllere neden olmamıştır, dünya pistlerinde farklı bir rekabet avantajı olduğu kanıtlanmış ve XRAY araçlarının lokal ve ulusal seviyedeki yarışları domine etmesine yardımcı olmuştur.
Dünyada ilk defa,Multi-Flex teknolojisi 1/10 off-road şasesinde,XB4 2WD, kullanılmıştır. Bu teknoloji farklı pist ortamlarında şasenin esnekliğini ayarlamaya imkan sağlamaktadır. Her koşulda şasinin esnekliğini birkaç saniyede ayarlayabilirsiniz, değişen pist koşullarına yine aynı şekilde hızlı şekilde müdahele edebilirsiniz. Esneklik ayarlarının profesyonelce ayarlanması hiç bu kadar kolay olmamıştı. XRAY tarafından yapılmış akıllıca bir buluş.

SOFT

Use soft setting for low-traction,dusty tracks. The car will create a lot of traction with this setting but will have less steering and response compared to stiffer setting.

MEDIUM

Use medium setting for medium-traction tracks. This setting offers good balance between steering responsiveness and traction.

STIFF

Use stiff setting for high-traction tracks where a lot of steering and car response is required.

Şasi kavramı.

XB4 2wd devrimci ve benzersiz şasi tasarımı ile XRAY Multi-Flex teknolojisini taşımaktadır. 7075 T6 İsviçre alüminyum omurga ve kompozit şasi plakası birbirine çok sıkı bir şekilde monte edilerek sağlam bir çerçeve oluşturulmuştur, her iki parça çok önemli bir rolü üstlendi:
Alüminyum omurga - araca stabilite ve sertlik katarken aynı zamanda ekseni boyunca burkulma esnekliğini vermektedir.
Kompozit şasi- titreşimleri emerken aynı zamanda Multi-Flex teknolojisinin aracın ön ve arkasında birbirinden bağımsız olarak esnekliğin değiştirilmesine izin vermektedir.
Şasinin arkasında ek opsiyonel ağırlık pozisyonları mevcuttur kolay ve hızlı balans ayarlanma şansı mevcut

Alüminyum şasi.

CNC-işlemiş, yüksek kalite 2mm 7075 T6 İsviçre alüminyumu, omurgaya stratejik olarak stress-alıcı boşluklar eklenmiş, bunu yaparken hiç bir şekilde güçten ve sağlamlıktan ödün verilmeden hafifleme sağlanmıştır.

Güçlü alüminyum omurga şasi tabanı en ekstrem koşullarda ve zorlu atlayışlarda aracı korumaktadır. Alüminyum omurga mükemmel bir şekilde kompozit şaseye oturmakta ve bütün delikler mükkemmel şekilde oyularak dümdüz bir alt yüzey oluşması sağlanmıştır.

Kompozit şasi çerçevesi.

Hassas mühendislikle işlenen ve tasarlanan kompozit şasi sadece Multi-Flex ayarlarını kolayca yapmaya değil, aynı zamanda aracın ana bileşenlerine de evsahipliği yapmaktadır. Ön, orta ve arka yürüyen aksam bağlantıları bu şaseye bağlanmıştır, ayrıca gerekli elektironik aksam içinde gerekli alanları sağlamaktadır.

Şasi tabla tasarımı, enine ve boyuna güçlendirme bağları içermektedir. Tabla tasarımı alttan ve yandan gelecek darbelere herhangi extra bir parça gerekmeden mükemmel koruma sunmaktadır.

Şasi ağırlık dengesi.

Elektironiklerin yerleşim şekli aracın optiumum ağırlık dağılımı ve ağırlık dengesi oluşacak şekilde tasarlandı. Fabrika takımı tarafından final tasarım seçilene kadar dizayn ve prototipde birçok değişik yerleşim şekli denenmiş ve bir çok veri toplanmış, karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Motor montajı ön ve sağda kalacak şekilde yerleştirilmiş ancak servo, hız ünitesi(ESC) ve alıcı tam zıt tarafa yerleştirilerek balans sağlandı. Ön/arka ve sağ/sol dengesini sağlamak için araçta Saddle-paket(2li) pil konfigürasyonu kullanıldı. Piller arkada spur ve suspansiyon ayakları arasına yerleştirilmiştir.
The motor mount is oriented in the front on the right side, with servo, ESC and receiver placed on the opposite side for balance. To maximize balance both L/R and F/R, a saddle pack battery configuration was used, with the batteries placed to the rear between the spur gear and the suspension mounts.

Elektroniklerin yerleşimi.

Bütün elektironik aksamlar rahatlıka kompozit şasi çerçevesi içine yerleştirilebilinir. Kolay ve hızlı değişim için servo ayakları şaseye 2 vida ile tuturulmuştur. Ayrıca servonun arkasında hız ünitesi ve alıcı için yeterli boşluk bırakılmıştır.

Ayrıca önde motor için gerektiğinde kullanmak için ek soğutma fanı için alan bırakılmıştır.

Motor Montaj Ayağı.

XRAY in yine akılllıca ve yenilikçi çözümlerinden birisi ise motor montaj ayağı. Motor, montaj plakasına bağlandıktan sonra ünite motor tutucu/yürüyen aksam desteğine entegre edilmektedir. Sistemin tasarımı hızlı ve kolay bir şekilde motoru oynatarak dişli aralığının ayarlanmasına ve tek bir vida ile sıkı bir şekilde tuturulmasına yöneliktir.

Ciddi bir kaza sonrasında yada motor mountun yeterince sıkı bağlanmaması durumunda motor plakası süngü benzeri bir sistemle oluşturulmuş ve motor tutucudan ayrılmasını engellemiştir. Motor montaj plakası ters tarafa çevrilerek rahatlıkla motor yuvasından çıkarılabilmektedir.

Motoru sökmek yada dişli aralık ayarı hiç bu kadar rahar olmamıştı, hızlı değişimler birkaç saniye içinde yapılabilecektir.

Aktarım Sistemi.

XB4 2WD şaft aktarım sistemli 2 çeker off-roadtır, özellikleri:

Sürüş Şafları.

XB4 2WDconstant velocity aksları (CVDs) dünyaca iyi bilinen HUDY yay çeliğinden üretilmektedir. Elektironik off-road araçlar içinde dünyanın en ince ve en dayanıklı şaftları bu araçta kullanılmıştır.

Daha uzun ömür ve güvenilirlilik için tescilli sertleştirme işlemi ile şaftlar sertleştirlmiştir

CVD sistemi, kompozit tasması sayesinde montaj piminin düşmesi engellenmiştir.

Diferensiyel yuvaları.

XRAY’in geleneksel detay hassassiyeti, AR&GE mühendisliği, diferensiyel yuvalarının tasarımında da kendisini hissettiriyor. Eşsiz yuvalar, süper hızlı ve inanılmaz rahat bir şekilde, hem ön hem arka diferensiyelde sadece 4 vida sökerek diferensiyellerin değişim yada servisine olanak sağlamaktadır.

Dişli Diferensiyel.

XB4 2WD dişli diferensiyel sistemi, her türlü pist ortamında, halı yada toprak pistlerde, aracın dönüş yeteneğini ve stabilitesini artırmaktadır.

Süper akışkan dişli diferensiyeller, kompozit kasa ve taç dişlisinin entekre edildiği kapaktan oluşmaktadır. İç dişliler , XRAY tarafından geliştirlmis ve hazırlanmıs kompozit materyalden, uzun ömür, akışkan ve verimli çalışma esasları dikkate alınarak üretilmiştir.

Bakım gerektirmeyen diferensiyel dizaynı, her seviye yarışcı için faydalı bir özelliktir. Diferensiyel doğru bir şekilde kurulduğu zaman, uzunca bir süre bakım yapmaya ihtiyaç yoktur. Üstün yalıtım sistemi sayesinde, ne sık yağ değişimine gerek olacak nede sızdırma yaşanacaktır.

Top Tipli Diferensiyel.

Opsiyonel top tipli diferensiyel düşük tutunma olan pis koşulları için tasarlanmıştır. Dışardan ayarlanabili top tipli diferensiyel HUDY Yay Çeliğinden üretilmiş ve sağlamlık ve uzun ömür için ekstradan sertleştirilmiştir. Yüksek kalide Carbid dip yatağı seri çalışma ortamı için dahildir . ultra-seri çalışma carbide bilyalar tarafından sağlanmaktadır. Toplu diferensiyel fabrikadan kurulmuş gelmektedir

Diferensiyel Aks Bağlantısı.

Dönen ağırlığı azaltmak için çok hafif diferensiyel aks bağlantı sitemi HUDY yay çeliği malzemeden üretilmiştir. Hafifleme sağlanırken hiç bir şekilde dayanıklılık azalmamaktadır. Aks bağlantılarının diferensiyele giren noktaları diferensiyel kutularına maksimum uygunluk için elden geçirilmiştir

Aks Bağlantıları XRAYin kendine has sertleştirme işlemi ile yapılarak daha uzun ömür ve güvenilirlik kazanmıştır.

Ayarlanabilir Debriyaj.

Motorun gücü aracın aktarım sistemine aracın merkezinde bulunan ayarlanabilir spur debriyajı ile aktarılmaktadır. Bu sayede hızlı ve kolay ayarlama yapılabilinir.

Super hafif debriyaj-orta aks baglantıları HUDY Yay Çeliğinden üretilmiş ve daha uzun ömür ve güvenilirlik için ekstradan sertleştirilmiştirler. Debriyaj plakaları 7075 T6 İsviçre alüminyumundan işlenmis ve ek olarak sertleştirilip, final siyah yüzey uygulaması yapılmıştır.

Hafif debriyaj plakaları sürtünmeyi azaltacak şekilde üretilmiştir. Yeni plakalar ile debriyaj padlerin çapı ile aynı olması sağlandı buda verimliliği artırdı. Debriyaj padları ultra verimli SLS malzemesinden üretilmiş. Ve hassas kayma ayarı yapmayı sağlamaktadır

Spur Dişli.

XRAY’in sır kompozit karışımı ile hazırlanan hassas kalıplama ile üretilen spur dişlileri yüksek performanslı komürsüz motorların güçünü kontrol etmektedir. Spur dişlileri olabilecek en hafif ağırlık ve en güçlü performans için tasarlanmıştır. Kolay ayrıştırma için diş sayısı spurların üzerine yazılmıştır

XB4 2WD 81T spur dişlisi ile gelmektedir. Bu dişli bir çok pist ortamına uyumludur. Ayrıca opsiyonel olarak 84T farklı tercihler için sunulmuştur.

Süspansiyon Konsepti.

Doğru süspansiyon geometrisi bir RC model araçta en önemli özelliktir. Aynı zamanda tasarımcı için en zor ve uğraştırıcı kısımdır.

Süspansiyon her zaman bir bileşendir:

 • Süspansiyon parçalarının tasarımı ve şekli
 • Esneklik ve sertlik
 • Kullanılan malzeme
 • Montaj sistemi
 • Montaj noktaları ve geometrisi
Süspansiyon salıncakları, suspansiyon blokları hafif ve dayanıklı olmalıdır. Her bir süspansiyon parçası 1/10 off-road yarış için her yarış ortamında her türlü yarış tepkisini verebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

XRAY zaman içinde süspansiyon geometrisi ve sertlikleri hakkında derin bilgi altyapısına sahiptir. Bu bilgi suspansiyon parçalarının tasarlanmasında kullanılmıştır. Ultra hafif suspansiyon parçaları çok özel malzemeden her türlü zorlu yüksek yarış performansına dayanacak şekilde üretilmiştir .

XB4 2WD platformu büyük ağabeyi XB9 dan esinlenerek yeniden daha küçük 1/10 ölçeğine uygun olarak tasarlanmıştır. Ön ve arka salıncaklar iki yay montaj pozisyonu ve denge çubuğu montajına uygun şekilde dizayn edilmiştir.

I.S.S. Salıncak Tutucular.

Alüminyum salıncak tutucular entegre süspansiyon(I.S.S) ayarları ile süper hızlı, kolay ve rahat bir şekilde salıncak ayarlarının yapılabilmesine imkan vermektedir. XRAY bu konsepti ilk defa XB8 de sunmuş ve bu özellik yeni 1/10 ölçekli XB4 de devam etmektedir.
Eksantrik suspansiyon burçları alüminyum süspansiyon bloklarının ve ayrıca süspansiyon pulları sayesinde XB4 süspansiyon geometrisi komple bir şekilde ayarlanabilir. Ayarlanabilecekler:

 • Kaster
 • Kamber
 • Ön & Arka Topuk-i. (Toe-in)
 • Ön & Arka Ağırlık Merkezi
 • Ön Kick-up
 • Arka Anti-squat
 • Teker Ara
 • Araç Genişliği
Çeşitli eksantrik burçlarından oluşan komple set, farklı süspansiyon geometri ayarları için kitte mevcuttur. Buçların takıldığı salıncak tutucular 7075 T6 İsviçre alüminyumundan yapılmıştır.

Salıncak Kolları.

Salıncaklar bir RC model aracın en önemli parçalarından biridir. Onlar direkt olrak aracın kontrol edilebilme ve yarış karakterini etkiler. XB4 salıncakları farklı tasarım ve montaj şekillerinin uzun süreli testleri sonucunda oluşturulmuştur. Uzunluğu, kalınlığı, esnekliği, geometrisi, kullanılacak hammade ..... kısacası her detay salıncaklarda optimum sonucun yaratılması sırasında dikkate alındı. Kaliteli kompozit karışım salıncakların güvenilirlik ve performans arasında mükemmel balans sağlanmıstır.
Salıncaklar kendi sertlikleri yeterli tepkime hissini verecek kadar sert, ekstrem dayanıklılık için yeteri kadar yumuşaktır. SFA (Salıncak Esneklik ayarı) na sahiptir. Düşük yada yüksek tutunmalı pistlere gore salıncakların esnekliğini hızlı ve kolaylıkla sağlanabilir. Opsiyonel sertleştirici grafit parçaların takılabilmesesi için yeni salıncak kolları 4 deliğe sahiptir. Bu deliklerin etrafındaki alanlar maksimum dayanıklılık için güçlendirilmiştir.

SFA Grafit Sertleştiriciler

Tamamı yeni, yenilikçi ve eşsiz SFA grafit sertleştiriciler salıncakların esnekliğini farklı pist ortamlarına göre kolaylıkla yapabilmeyi sağlamaktadır.

Düşük yada yüksek tutunma ortamı darketmeksizin akıllı grafit setleştiriciler gereken ortama uyum sağlanmasını sağlar. Yarışın başında tutunma düşük ise salıncaklar SFA grafiftler olmadan kullanılabilir ancak tutunma arttığı zaman, salıncaklar daha SFA grafit parçalar takılarak serleştilirebilinir bu sayede daha stabil ve kolay kullanım sağlanır. Grafit parçalar şıkanlarda maksimum stabilite ve seri direksiyon yeteneği kazandıracak.
1,6mm yüksek kalite CNC-işlenmiş grafit malzemeden üretilmiş parçalar, kolaylıkla takılıp sökülebilir.

Sertleştirme parçaları sadece opsiyonel olarak mevcuttur

Teker Aralık Ayarı.

Yeni salıncak kolları daha dardır. Bu sayede çok hızlı ve rahatlıkla teker ara ayarı yapılabilir. 2mm şim ile pist koşullarına gore hem ön hemde arka salıncak kolları öne yada arkaya kaydırılarak ağırlık dengesi ayarlanabilir.

Salıncakları öne kaydırmak denge ve ağırlığın daha fazla aracın arkasına transfer edilmesini sağlamaktadır ve orta-yüksek tutunma ortamında yapılmalıdır. Salıncakları arkaya kaydırmak denge ve ağırlığın daha fazla aracın önüne transfer olmasını sağlamaktadır ve orta-düşük tutunma ortamlarında önerilir.

Kaster Blokları.

1-parça kaster bloklar çok hafif ürtetilmiştir. Bu onları çok sert ve tutarlı yapmaktadır. Ayarlanmayan caster açısı şu anda 9° açı sunmaktadır. Ağırlık Merkezi pozisyonu kolaylıkla ve hızla ayarlanabilir, sadece yapılması gereken shimlerin kalınlığına karar verip kaster blok üzerinde top başlı vidanın altına yerleştirmek.
Kaster bloklarının geniş açılma açısı ile aracın şaftlarının(CVD) hızlı ve kolay takılıp çıkarılmasına imkan vermektedir. Komple aks sistemi C-Bloklara kolaylıkla monte/demonte edilebilinir. Ayrıca kasterdeki büyük açı şiddetli çarpmalarda aks ve C-blokların zarar görmesini azaltır.

Aracın şasesi kendinden 25° açı ile gelmektedir. Ancak I.S.S salıncak tutucular üzerindeki ayarlanabilir eksantrik burçlar kaster açısınıda etkilemektedir. Bu nedenle eğer eksantrik burçlar eğer orta poziyonda ayarlanırsa caster açı 6° şaseden gelmektedir. Toplam ayarlanabilir kaster aralığı 29-33°dir.

Direksiyon Blokları.

Küçük ancak yeterince sert direksiyon blokları çok özel kompozit karışımla maksimum kuvvet için tasarlandı.

Kompozit Direksiyon blok parçaları sayesinde hızlı ve rahatlıkla aracın alt ağırlık denge ayarı yapılabilir. Ayrıca ek pul ve parçalarla ağırlık dengesinin en uygun ayarına ulaşılabilinir.

Maksimum aktarım güvenliği için direksiyon blokların dış kısmında 5x12 rulmanları kullanılmıştır. Ayrıca iç kısımda daha küçük 5x10 rulmanlar kullanılarak yaysız ağırlığın azaltılması sağlandı.

Lower Roll Center

When the longer bushing is used at the top, the roll-center is in lower position. Recommended for rough track to gain stability.

Higher Roll Center

When the longer bushing is used at the bottom, the roll center is in higher position. Recommended for smooth track to gain more steering.

Rear Uprights.

The very compact rear uprights are small in size but thanks to the special composite mixture used also very strong.

The lower roll center adjustment has 2 different positions on the upright and the upper roll center adjustment has 3 different positions. The rear uprights feature 0° toe to ensure stability and prevent suspension geometry changes in hard crashes.

For maximum drive train reliability larger 5x12 ball-bearings are used in the outer position with increased dynamic load. On the inner position the smaller 5x10 ball-bearings are used to minimize unsprung weight.

The outer suspension pin on which the rear upright sits features shims which allow for additional wheelbase adjustment.

Alüminyum Teker Montaj Altıgenleri (HEX).

Ultra hafif 14mm teker altıgenleri CNCde işlenmiş 7075 T6 siyah İsviçre alüminyumundan üretilmiştir. Ultra-doğru altıgenler sıkıştırma dizaynı sayesinde jantların düzgün bir şekilde araca montajı sağlanıyor.

Alüminyum altıgenler dönen ağırlığı azaltacak şekilde özellikle işlenmiştir ve tekerlerin yalpalamamasını garanti altına almaktadır.

Ayrıca araç genişliğini ayarlamak için
opsiyonel olarak -0.75mm ve +0.75mm altıgenler mevcuttur.

Çift Kollu Direksiyon Sistemi.

Basit ve etkili çift kollu direksiyon sistemine kolay ayarlanabilir servo koruyucu dahildir. Kolay ve hızlı bir şekilde ayarlanan direksiyon kolları sayesinde, Ackermann ayarları rahatlıkla değiştirilebilinir.

Bump steer ayarları, direksiyon blokları üzerine konulacak pullar vasıtası ile yapılır.

HUDY Yay Çeliği Gerdirmeleri

Maksimum güvenilirliği garanti altına almak için araçtaki gerdirmeler Hudy Yay Çeliğinden üretilmiştir. Arac ön/arka üst salıncak bağlantıları ve direksiyon sistemini yanında servo koruyucu üzerinde bu gerdirme ekipmanları kullanılmıştır.

Kep Tutucular.

6mm Kalınlıktaki kep tutucuları, maksimum güç için çok özel kompozit karışımdan üretilmiştir. Kep destekleri yuvarlaklıştırılarak kepin araca daha iyi oturması ve daha iyi desteklenmesi sağlanmıştır.
Ön kep tutucu kuleler daha kısa ve yükseklik ayarı için şimlere sahiptir. Arka kuleler standard uzunluktadır.

Üst Şasi.

Üst Şasi grubu grafit üst şase ve alüminyum ön desteğin burçlar ile bağlanmasından oluşmuştur. Üst şase uzunlamasına sert ancak yan yerleşimde esnektir. Ön alüminyum destek ön dif yuvalarını ve direksiyon sistemini güçlendirmektedir. Ön kep tutucular alüminyum desteğe takılmaktadır.

Pil Tutcular.

Pillerin değişmesi hiç bu kadar kolay ve hızlı olmamıştı Kompozit pil tutucular Saddle tipli pilleri şaseye sabitlemekte ve sadece 2 pim sayesinde kolaylıkla çıkarılabilir

Süspansiyon Kuleleri.

Premium kalite 3.0mm kalınlığında işlenmiştir. Süspansiyon kuleleri hafif ve güçlüdür. Ön ve Arka süspansiyon kuleleri birden fazla süspansiyon montaj olanağı sunmaktadır, ayrıca bir çok ağırlık dengesi ayarıda yapılabilmektedir. Arka kuleler ayrıca kanat montaj parçalarınıda bulundurmaktadır.

Farklı Süspansiyon Montaj.

Arka salıncak kollarının yeni tasarımı arka süsppansiyonların pratik bir şekilde farklı takılmasını sağlamaktadır. Pist koşullarına gore arka süspansiyonlar süspansiyon kulesinin önü yada arkasına takılabilinir. Ayrıcada şüspansiyon kuleside dif yuvasının önüne yada arkasına takılabilinir.

Büyük Hacimli Süspansiyonlar.

Her türlü pistte, güvenilir ve rahat süspansiyon sistemi çok önemli ve gereklidir. XB4 2WD süspansiyon sistemi tasarlanırken kolay kurulabilme, devamlı tutarlı ve güvenilir olması dikkate alınmıştır. Tasarım aşamasında ve uzun dönemli testlerde, çeşitli ortamlarda ve pist tiplerinde en ince detaya kadar düşünülerek hazırlanmıştır.
Büyük hacimli süspansiyonlar memransız ancak
rebound ayarlarının taşma vidalı şok kapağı sayesinde
kolaylıkla ve tutarlı bir şekilde yapılabilmesine imkan vermektedir.

The up-stop travel of shock rod is adjusted via rubber o-rings while the
downstop is adjusted using composite shims under the pistons.

Süspansiyon şaftının çıkabileceği en üst seviye lastik contalar sayesinde, en alt seviye ise pistonun
altına konacak kompozit pullar sayesinde ayarlanabilir. Alüminyum gövde, alt somun ve taşmalı
süspansiyon kapakları, maksimum dayanıklılık için hepsi 7075 T6 İsviçre alüminyumundan
üretilmiş ve sertleştirlip siyah kaplanmıştır
Pistonlar Delrinden üretilmiş ve maksimum tutarlılıktaki kalıplarda üretilmiştir. Farklı ölçü ve deliklerde pistonlar istenilen süspansiyon etkisini elde edebilmek için kite dahil edilmiştir. Kişiselleştirme isteyen ayarlar için boş pistonlar da dahil edilmiştir. Süspansiyon şaftları çok özel çelik malzeme ile maksimum kesinlikte ve maksimum performansta çalışması sağlandı. Ayrıca ekstra sertleştirilerek ömrü uzatılmıştır.

Süspansiyon Yayları.

XB4 2WD yayları, büyük hacimli süspansiyonları tamamlamak üzere özellikle dizayn edildi.

Yaylar, tıpki diğer XRAY yayları gibi, manuel olarak ölçüldü, seçildi ve çift olarak
eşitlendi Her çift eşit boy ve aynı tepkimeyi verecek şekilde ayarlanıp, kolay ayrıştırılabilmesi için, lazer ile değerleri üstlerine kazıldı.

İki çeşit yay tipi mevcuttur:

Yaylanma etkisi her zaman sabit değerde olan yaylardır. Bu yayların farklı sertlikte yayları mevcuttur
Progresif yay tipinin en önemli avantajı araç viraj girişinde daha yumuşak yay etkisi verir, bu tutunmanın artmasına yardım ederken viraj ortasında daha sertleşerek maksimum dönüş hızı kazanacaktır.
Her yayın sertlik değerleri lazer ile üstüne kazımıştır. Sertlik dereceleri rahatlıkla ayrıştırılabilir

Silikon Yağ.

XRAY Premium Silikon Yağları, Xray tarafından Avrupalı uzman silikon yağ üreticisine ürettirilmiştir. Her üretim grubu laboratuvarlarda test edilip kalibre edilmektedir ve mümkün olan en yüksek tutarlılıkta ve kalitede üretim grupları eşleştirilmektedir. Sektörün cSt Standardı kullanılarak yeni üretim grubu yağların tanımlanması, ayarlanması kolaylaşmıştır

XRAY ve XRAY takım sürücülerinin ayar sayfalarını takip ettiğiniz zaman kullandığınız yağların fabrika yarış takımının kullandıkları ile aynıdır. Böylelikle ayarların aynı ve aracın kontrolünün aynı olacağından emin olabilirsiniz.

Denge Çubukları.

Ön ve arka denge çubukları özel yay çeliği malzemeden üretilmiştir. Aracın hem ön hemde arkasındaki diferensiyel kutularına monte edilmekte ve bağlantıları ile rahatlıkla ayarlanabilmektedir. Ön ve arka denge çubukları yer değiştirebilmektedir. her ikiside aynı tasarım ve şekle sahiptir. Yay değerleri kolay ayrıştırma için lazarle üzerlerine kazıldı. Farklı Çeşitlerdeki çubuklar hassas ayarlar için mevcuttur.

Rulmanlar.

18 adet yüksek hızlı, mavi kapaklı rulmanlar aracın yürüyen aksamı üzerinde maksimum verimli, seri ve uzun ömür için sağlanması için gress yağı alınarak Aero Shelll® Fluid 12 ile yağlandı.

Arka Kanat.

Şık ve etkili arka kanat XRAY XB DMX kepi ile mükemmel uyum için tasarlandı. Güçlü lexan malzemeden üretilmiş olan arka kanat, araca kanat montaj ekipmanı üzerinde ekstra düz pullar tarafından desteklenmiş yüzeye monte edilmektedir.

Kep.

DMX Kep, aerodinamki yüksek hız için XRAY tarafından dizayn edilmiştir ve XB4 2WD mükemmel bir şekilde uymaktadır. Bu dizayn bir çok pist ortamında maksimum etkiye sahip olacaktır. Kepin ön ve arkası sağladıkları downforce ile aracın maksimum stabiltede kalmasını sağlar. Kep yanları, kokpit de olduğu gibi, olabildiğince düz tutularak hava akımının rahat bir şekilde olması ve yan stabiltenin koruması sağlandı.

Kep, yüksek kaliteli premium Lexan malzemeden yapılmıştır.

Jantlar.

Özel olark tasarlanmış olan XB4 jantlar kit içinde mevcuttur. Araca uymak dışında yüksek performanstaki yarışlar içinde mükemmeldirler Jantlar cok esnek malzemeden yapıldıkları halde kazalara karşı çok dirençlidir. Jant yanları maksiumum performans için aero-dinamik tasarlanmıştır Jantın extra özellikleri içten bakıldığında görülebilir, destek bağları jantın mümkün olduğunca stabil ve deformasyona karşı dirençli olmasını sağlamaktadırlar. Jantlar 14mm altıgen bağlantılara göre dizayn edilmiştir.

Şasi Dengesi.

Şasi tasarımı dengeli ağırlık dağılımına ve ağırlık transferine yoğunlaşmıştır. Şasi önceden delinmiş delikler sayesinde optimum denge için gerekecek ek ağırlık montajına hazırdır. Şasi ortasında, HUDY Şasi Denge Aleti #107880 ile kolaylıkla denge sağlanabilir.

Ayar İmkanları.

Çok genis yelpazaede ayar olasılıkları mevcuttur

Learn more about HUDY Set-up Tools >>>

Grafit Gres.

XB4 2WD paketinde premium HUDY Grafit Gres, İleri teknoloji yarı-sıvı yağlama üst seviye basınç katkı maddeleri ve eşit dağılmış grafitlerin taşıma kapasitesinin işbirliğinin ürünüdür. Temel görevi dönen ve yükteki dişlilerin yağlanmasıdır. Ancak aynı zamanda mükemmel yapışma özelliği sayesinde parça üzerinde kalır. Gres parça aşınmasını azaltır ve parçanın ömrünü üzatır.

Ayar Kitabı.

XB4 2WD, dünyada en çok ayarlanabilir elektirikli off-road araçlardan bir tanesidir. İster çok fanatik bir yarışçı ister amatör seviye klüp yarışcısı, XB4 kolaylıkla sizin yarış stilimize, yarış tipine ve her türlü pist ortamına ayarlarlanabilecektir. Bütün ayar olasılıklarını iyice anlayabilmek için efsanevi HUDY ayar kitabı, 50den fazla sayfa ve yüksek kaliteli resimleri ve kolay okunulabilirliği ile yanı başınızdadır. Başlangıç seviye yada üst seviye yarışcı olmanız farketmez, kolaylıkla ayarlamanın ip uçlarını öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu direkt olarak XB4 2WD yarış performansınızı artıracaktır. HUDY ayar kitabı www.hudy.net sitesinden indirilebilinir.

XRAY Kurulum Kitapcığı.

XRAY Kurulum Kitapçığı artık sektör standardıdır, basit ve en iyi kitapçık aracınızı alır almaz size sunulmaktadır.İster ilk kez kurun ister tecrübeli yarışcı olun, bütün talimatlar direkt ve kolay anlaşılırdır. Tamamı renkli ve büyük 3D örnekler size kurulumun en kücük detayına kadar yardımcı olacaktır.

XRAY VIP Müsteri Uygulamaları.

Sadece XRAY model araç sahibi bile olmak kendi başına bir tecrübedir. En premium lüks bir araca sahip olmak dışında siz artık Xray sahipleri ailesinin kıymetli bir üyesisiniz. XRAY Fabrikasının direkt servis ve desteği her zaman yanınızdadır. XRAY her zaman en son yenilenen bilgi akışını internet üzerinden yarış raporları ve en son ürün geliştermeleri sizle paylaşacaktır.
Herhangi bir problem yada yorumunuzda direkt olarak XRAY destek ekibine yada herhangi XRAY fabrika yarışçısına XRAY forumu üzerinden sorabilirsiniz. Kendi ayarlarınızı foruma yükleyebilir, dünyanın en büyük ayar veri tabanından binlerce ayar setini indirebilirsiniz. XRAY takımına katılarak VIP uygulamasının sadece başlangıcındasınız..