XB4

2014 Yeni Özellikler:

Şasi.

Yeni kompozit şasi çerçevesi ayrılabilen tasarımı ile ön ve arka şasi plakasından ayrıştırıldı. Yeni ayrık tasarım arka salıncak sisteminin standart şasi plakasına yada daha alçak bir seyiyeye direct şasi üzerine montaj imkanı sağlandı. Direkt montaj arka salıncakların tutunmasını artırmakta ve az tutunan pistler için tavsiye edilmektedir.
Şasinin arkasaı ek ağırlık takılabilmesi için pozisyonlara sahiptir. Opsiyonel ağırlıkların daha iyi ağırlık dağılımı için takılması mümkündür.

Arka salıncakların direct olarak şasiye bağlanabilmesi için 363311 ve 363321 kodlu opsiyonel arka salıncak tutucular ihtiyaç vardır. Ayrık şasi hem XB4 & XB4 2WD için uygundur.

Salıncak Kolları..

Yeni salıncaklar yenilikçi SFA SFA (Salıncajk Esneklik Ayar) özelliğine sahiptir.Düşük yada yüksek tutunan zeminde yarışmanızın önemi olmaksızın, salıncakların sertliğini grafit sertleştiriciler tarafından kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Yeni salıncaklar opsiyonel grafit sertleştiricilere özel 4 deliğe sahiptir. Deliklerin çevresindeki alanlar maksimum dayanıklılık için güçlendirildi.

Grafit Sertleştiriciler.

Tamamı yeni, yenilikçi ve eşsiz SFA grafit sertleştiriciler salıncakların esnekliğini farklı pist ortamlarına göre kolaylıkla yapabilmeyi sağlamaktadır.

Düşük yada yüksek tutunma ortamı darketmeksizin akıllı grafit setleştiriciler gereken ortama uyum sağlanmasını sağlar. Yarışın başında tutunma düşük ise salıncaklar SFA™ grafiftler olmadan kullanılabilir ancak tutunma arttığı zaman, salıncaklar daha SFA™ grafit parçalar takılarak serleştilirebilinir bu sayede daha stabil ve kolay kullanım sağlanır. Grafit parçalar şıkanlarda maksimum stabilite ve seri direksiyon yeteneği kazandıracak.
1,6mm yüksek kalite CNC-işlenmiş grafit malzemeden üretilmiş parçalar, kolaylıkla takılıp sökülebilir.

Sertleştirme parçaları sadece opsiyonel olarak mevcuttur

Teker Aralık Ayarı.

Yeni salıncak kolları daha dardır. Bu sayede çok hızlı ve rahatlıkla teker ara ayarı yapılabilir. 2mm şim ile pist koşullarına gore hem ön hemde arka salıncak kolları öne yada arkaya kaydırılarak ağırlık dengesi ayarlanabilir Salıncakları öne kaydırmak denge ve ağırlığın daha fazla aracın arkasına transfer edilmesini sağlamaktadır ve orta-yüksek tutunma ortamında yapılmalıdır. Salıncakları arkaya kaydırmak denge ve ağırlığın daha fazla aracın önüne transfer olmasını sağlamaktadır ve orta-düşük tutunma ortamlarında önerilir.
Teker arası şim salıncakları öne/arkaya hareket ettirilmesi hariçinde teker arasının daha kısa yada ucuz olmasını sağlamaktadır buda pist koşullarına göre daha uygun ayarı bulmayı sağlamaktadır.

Değişken Süspansiyon Montajı.

Arka süspansiyon kollarının yeni tasarımı sayesinde değişken arka süspansiyon seçimi yapılabilmektedir. Pist koşullarına gore arka süspansiyonlar kulenin önünden yada arkasından monte edilebilinir

Merkez Debriyaj Sistemi.

Motorun gücünün aktarım sistemine transferi ayarlanabilir mekezi debriyaj ile yapılmaktadır. Hızlı ve kolay ayarlanabilmektedir.

Yeni hafif debriyaj plakaları yüzeydeki sürtünmeyi azaltmak ve daha iyi debriyaj ayarı yapabilmek için tasarlandı. Yeni plakalar sayesinde plakalara uyguladığı basınç debriyaj padlerinin çapındadır ve bu verimliliği artırmaktadır.

Yeni debriyaj padları yeni ultra verimli SLS malzemesinden üretilmiştir. Yüksek kayganlık verimliliği ve yüksek hassasiyette debriyaj ayarı yapılmasına imkan vermektedir

Yeni debriyaj yayı daha güçlü ve daha tutarlı ve hassas debriyaj ayarı sağlamaktadır.
Debriyaj aks bağlantıaları super hafif ve HUDY Yay Çeliğinden™ üretilmiş ve ek olarak ekstra ömür ve güvenilirlik için sertleştirilmiş. Debriyaj plakaları en iyi kalite 7075 T6 İsviçre alüminyumundan üretilmiş ek olarak sertleştirilmiş ve siyah yüzey uygulaması yapılmıştır.

Offsetli-Jantlar.

Yeni ön jantlar +1mm offsete sahiptir bu sayede aracın önü daha geniş ve daha stabildir.

Dif Tutucular.

Ön ve arka diff tutucular, bazı alanlarda güçlendirilmiştir ve vahşi daarbelere ve sert yarış ortamına uyumu sağlandı. Rulmalar için olan deliklerin çapları iyileştirilerek daha az rulman oynaması sağlandı ve bu sayede dişli dişlerinin ömrü uzatıldı ve dişli sıyırması minimize edildi.

Süspansiyon Kuleleri.

Ön ve arka süspansiyon kuleleri yeniden tasarlandı ve güçlendirildi

Premium kalite 3mm grafit malzemeden üretilmiş, süspansiyon kuleleri hafif ve güçlüdür. Ön ve arka süspansiyon kuleleri birden fazla süspansiyon poziyonu ve birden faza yuvarlanma merkezi ayarına sahiptir. Ayrıca arka kule kanat ayaklarınıda taşımaktadır.

Dif Bağlantıları.

Ön ve arka diferensiyeller yeni güçlendirilmiş diff bağlantılarına sahiptir bu sayede güvenilirlik artırıldı.

Dif Dişlileri.

Ön ve arka diferensiyeller daha uzun ömür ve güvenilirlik için yeni güçlendirilmiş dişlilere sahiptir

Top Bağlantılar.

Her geri dönüş dikkate alınarak en ufak detaylar bile incelenmektedir. Bu geri dönüşler dikkate alınarak top bağlantılar yenilenmiş ve geliştirilmiştir. Top bağlantıların güvenilirliğini artırabilmek için yeniden tasarlanmış ve güçlendirilmiştir.

Üst Şasi.

Yeni üst lase daha fazla güvenilirlik için işlenmiştir ve ufak detaylar geliştirilerek daha hassas uygunluk sağlanmıştır.

Üst şase yüksek kalide grafit malzemeden üretilmiş ve tasarım amacı kepi tutumak değil şasinin kurulumunu ve merkez diferensiyel şaft sistemini güçlendirmektir. Üst şase merkezi aktarım rulmanlarını kapatmakta ve destekleyen yuvalarda kalmasını sağlamaktadır.

Suspansiyon O-ring (contaları).

Daha iyi süspansiyon yalıtımı için üst kapak contaları dahildir.

Süspansiyon Kule Koruyucu.

XB4 ün güçlendirilmiş ön kulesine rağmen XB4 ek oalrak süspansiyon kule koruyucuya sahiptir. Bu sayede ekstrem zorluklardaki pistlerde ek koruma sağlanmış oldu.

Ball Differential.

The optional ball differential was designed and is suggested for low traction track conditions. Externally adjustable ball differential is machined from HUDY Spring Steel and additionally hardened for extra durability and long lifetime. High-quality carbide thrustbearing is included for smooth operation and the carbide balls ensure ultra-smooth running. The ball differential comes factory pre-assembled..

"To create an all new platform in a new class is the most demanding and difficult task for an RC car designer. The benefit is that since you are starting from zero there are no limitations other than your imagination.

To design and develop this buggy was an incredibly challenging project. Nearly 2 years were spent in prototyping and development and the XRAY factory off-road team has tested many different designs and configurations ranging from conservative to crazy.

I am very happy and very proud to present you the final design chosen after extensive testing around the world in various conditions by some of the world's best drivers and backed-up with the artistic craftsmanship of our in-house XRAY factory production specialists. Designed, developed and fully manufactured in Slovakia, Europe, with XRAY's legendary attention to the details, fine materials and extreme performance, I am excited to present you the all-new XB4."
Dipl. Eng. Juraj Hudy XRAY XB4 designer

Concept.

The XB4 is a typical XRAY car – a premium, professional, high competition model racing car for the most demanding racers, developed and designed with attention to the smallest details. Manufactured from premium European materials, machined using state of the art Swiss and German machines and backed by premium service & support, the XB4 is a typical XRAY, a luxury masterpiece.

XRAY off-road platform.

The XRAY off-road racing cars have received honours and accolades all around the world, including multiple ‘Car of the Year’ awards from RC car magazines around the world as voted on by consumers, and countless victories at all levels of racing, including multiple National and European Championship titles.

Over the decade the XRAY off-road cars set a new rise for premium quality and unbeatable reliability and have gained the hearts of racers around the world. The XB4 brings over the same characteristics from the large 1/8 off-road cars.

Multi-Flex™.

CNC-işlemiş, yüksek kalite 3mm 7075 T6 İsviçre alüminyumu, omurgaya stratejik olarak stress-alıcı boşluklar eklenmiş, bunu yaparken hiç bir şekilde güçten ve sağlamlıktan ödün verilmeden hafifleme sağlanmıştır.
Dünyada ilk defa,Multi-Flex teknolojisi 1/10 off-road şasesinde,XB4, kullanılmıştır. Bu teknoloji farklı pist ortamlarında şasenin esnekliğini ayarlamaya imkan sağlamaktadır. Pistteki tutunmanın az, orta yada çok olması farketmeden, her koşulda şasinin esnekliğini birkaç saniyede ayarlayabilirsiniz, değişen pist koşullarına yine aynı şekilde hızlı şekilde müdahele edebilirsiniz. Esneklik ayarlarının profesyonelce ayarlanması hiç bu kadar kolay olmamıştı. XRAY tarafından yapılmış akıllıca bir buluş.

Yumuşak

Düşük tutunma ve tozlu pistler için yumuşak ayarları kullanınız. Bu şekilde araç tutunmayı artıracak, sert ayarlara göre, daha az dönüş ve tepkime verecektir.

Orta

Orta seviye tutunan pistler için orta ayarı kullanın. Bu ayar dönüş tepkimesi ve tutunma için uygun bir balans sağlayacaktır.

Sert

Yüksek tutunma olan pistlerde bu ayarı kullanınız, bu ise uygun tepkime ve tutunmayı sağlayacaktır.
Daha fazla vida kullanıldığında araba daha sert daha az kullanıldığında daha yumuşak olmakdadır. Gösterilenler haricinde herhangi bir viday sökmeyiniz

Şasi kavramı.

XB4 devrimci ve benzersiz şasi tasarımı ile XRAY Multi-Flex teknolojisini taşımaktadır. 7075 T6 İsviçre alüminyum omurga ve kompozit şasi plakası birbirine çok sıkı bir şekilde monte edilerek sağlam bir çerçeve oluşturulmuştur, her iki parça çok önemli bir rolü üstlendi:
Alüminyum omurga - araca stabilite ve sertlik katarken aynı zamanda ekseni boyunca burkulma esnekliğini vermektedir.
Kompozit şasi- titreşimleri emerken aynı zamanda Multi-Flex teknolojisinin aracın ön ve arkasında birbirinden bağımsız olarak esnekliğin değiştirilmesine izin vermektedir.

Alüminyum şasi.

CNC-işlemiş, yüksek kalite 3mm 7075 T6 İsviçre alüminyumu, omurgaya stratejik olarak stress-alıcı boşluklar eklenmiş, bunu yaparken hiç bir şekilde güçten ve sağlamlıktan ödün verilmeden hafifleme sağlanmıştır.

Güçlü alüminyum omurga şasi tabanı en ekstrem koşullarda ve zorlu atlayışlarda aracı korumaktadır. Alüminyum omurga mükemmel bir şekilde kompozit şaseye oturmakta ve bütün delikler mükkemmel şekilde oyularak dümdüz bir alt yüzey oluşması sağlanmıştır.

Kompozit şasi çerçevesi.

Hassas mühendislikle işlenen ve tasarlanan kompozit şasi sadece Multi-Flex ayarlarını kolayca yapmaya değil, aynı zamanda aracın ana bileşenlerine de evsahipliği yapmaktadır. Ön, orta ve arka yürüyen aksam bağlantıları bu şaseye bağlanmıştır, ayrıca gerekli elektironik aksam içinde gerekli alanları sağlamaktadır.

Şasi tabla tasarımı, enine ve boyuna güçlendirme bağları içermektedir. Tabla tasarımı alttan ve yandan gelecek darbelere herhangi extra bir parça gerekmeden mükemmel koruma sunmaktadır.

Şasi ağırlık dengesi

Elektironiklerin yerleşim şekli aracın optiumum ağırlık dağılımı ve ağırlık dengesi oluşacak şekilde tasarlandı. Fabrika takımı tarafından final tasarım seçilene kadar dizayn ve prototipde birçok değişik yerleşim şekli denenmiş ve bir çok veri toplanmış, karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Motor montajı ön ve sağda kalacak şekilde yerleştirilmiş ancak servo, hız ünitesi(ESC) ve alıcı tam zıt tarafa yerleştirilerek balans sağlandı. Ön/arka ve sağ/sol dengesini sağlamak için araçta Saddle-paket(2li) pil konfigürasyonu kullanıldı. Piller arkada spur ve suspansiyon ayakları arasına yerleştirilmiştir.

Elektroniklerin yerleşimi.

Bütün elektironik aksamlar rahatlıka kompozit şasi çerçevesi içine yerleştirilebilinir. Kolay ve hızlı değişim için servo ayakları şaseye 2 vida ile tuturulmuştur. Ayrıca servonun arkasında hız ünitesi ve alıcı için yeterli boşluk bırakılmıştır.

Ayrıca önde motor için gerektiğinde kullanmak için ek soğutma fanı için alan bırakılmıştır.
Motor ve elektironikler arasında bulunan kablolar şasenin ortasında bulunan kanal vasıtası kabloların akslara ve diğer dönen parçalardan uzakta güven içinde olması sağlandı.Şasi aynı zamanda pillere uzanan kabloları korumak için klipslere sahiptir.

Motor Montaj Ayağı.

XRAY in yine akılllıca ve yenilikçi çözümlerinden birisi ise motor montaj ayağı. Motor, montaj plakasına bağlandıktan sonra ünite motor tutucu/yürüyen aksam desteğine entegre edilmektedir. Sistemin tasarımı hızlı ve kolay bir şekilde motoru oynatarak dişli aralığının ayarlanmasına ve tek bir vida ile sıkı bir şekilde tuturulmasına yöneliktir.

Ciddi bir kaza sonrasında yada motor mountun yeterince sıkı bağlanmaması durumunda motor plakası süngü benzeri bir sistemle oluşturulmuş ve motor tutucudan ayrılmasını engellemiştir. Motor montaj plakası ters tarafa çevrilerek rahatlıkla motor yuvasından çıkarılabilmektedir.

Motoru sökmek yada dişli aralık ayarı hiç bu kadar rahar olmamıştı, hızlı değişimler birkaç saniye içinde yapılabilecektir.

Yürüyen Aksam.Sürüş Şafları.

XB4 constant velocity aksları (CVDs) dünyaca iyi bilinen HUDY yay çeliğinden™ üretilmektedir. Elektironik off-road araçlar içinde dünyanın en ince ve en dayanıklı şaftları bu araçta kullanılmıştır.

Daha uzun ömür ve güvenilirlilik için tescilli sertleştirme işlemi ile şaftlar sertleştirlmiştir

CVD sistemi, kompozit tasması sayesinde montaj piminin düşmesi engellenmiştir.

Diferensiyel yuvaları.

XRAY’in geleneksel detay hassassiyeti, AR&GE mühendisliği, diferensiyel yuvalarının tasarımında da kendisini hissettiriyor. Eşsiz yuvalar, süper hızlı ve inanılmaz rahat bir şekilde, hem ön hem arka diferensiyelde sadece 4 vida sökerek diferensiyellerin değişim yada servisine olanak sağlamaktadır.

Dişli Diferensiyel.

XB4 dişli diferensiyel sistemi, her türlü pist ortamında, halı yada toprak pistlerde, aracın dönüş yeteneğini ve stabilitesini artırmaktadır.

Süper akışkan dişli diferensiyeller, kompozit kasa ve taç dişlisinin entekre edildiği kapaktan oluşmaktadır. İç dişliler , XRAY tarafından geliştirlmis ve hazırlanmıs kompozit materyalden, uzun ömür, akışkan ve verimli çalışma esasları dikkate alınarak üretilmiştir.

Bakım gerektirmeyen diferensiyel dizaynı, her seviye yarışcı için faydalı bir özelliktir. Diferensiyel doğru bir şekilde kurulduğu zaman, uzunca bir süre bakım yapmaya ihtiyaç yoktur. Üstün yalıtım sistemi sayesinde, ne sık yağ değişimine gerek olacak nede sızdırma yaşanacaktır.

Diferensiyel Aks Bağlantısı.

Dönen ağırlığı azaltmak için çok hafif diferensiyel aks bağlantı sitemi HUDY yay çeliği™ malzemeden üretilmiştir. Hafifleme sağlanırken hiç bir şekilde dayanıklılık azalmamaktadır. Aks bağlantılarının diferensiyele giren noktaları diferensiyel kutularına maksimum uygunluk için elden geçirilmiştir

Aks Bağlantıları XRAYin kendine has sertleştirme işlemi ile yapılarak daha uzun ömür ve güvenilirlik kazanmıştır.

Spur Dişli.

XRAY’in sır kompozit karışımı ile hazırlanan hassas kalıplama ile üretilen spur dişlileri yüksek performanslı komürsüz motorların güçünü kontrol etmektedir. Spur dişlileri olabilecek en hafif ağırlık ve en güçlü performans için tasarlanmıştır. Kolay ayrıştırma için diş sayısı spurların üzerine yazılmıştır

XB4 81T spur dişlisi ile gelmektedir. Bu dişli bir çok pist ortamına uyumludur. Ayrıca opsiyonel olarak 84T farklı tercihler için sunulmuştur.

Süspansiyon Konsepti.

Doğru süspansiyon geometrisi bir RC model araçta en önemli özelliktir. Aynı zamanda tasarımcı için en zor ve uğraştırıcı kısımdır.

Süspansiyon her zaman bir bileşendir:

 • Süspansiyon parçalarının tasarımı ve şekli
 • Esneklik ve sertlik
 • Kullanılan malzeme
 • Montaj sistemi
 • Montaj noktaları ve geometrisi
Süspansiyon salıncakları, suspansiyon blokları hafif ve dayanıklı olmalıdır. Her bir süspansiyon parçası 1/10 off-road yarış için her yarış ortamında her türlü yarış tepkisini verebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

XRAY zaman içinde süspansiyon geometrisi ve sertlikleri hakkında derin bilgi altyapısına sahiptir. Bu bilgi suspansiyon parçalarının tasarlanmasında kullanılmıştır. Ultra hafif suspansiyon parçaları çok özel malzemeden her türlü zorlu yüksek yarış performansına dayanacak şekilde üretilmiştir .

XB4 platformu büyük ağabeyi XB9 dan esinlenerek yeniden daha küçük 1/10 ölçeğine uygun olarak tasarlanmıştır. Ön ve arka salıncaklar iki yay montaj pozisyonu ve denge çubuğu montajına uygun şekilde dizayn edilmiştir.

I.S.S. Salıncak Tutucular.

Alüminyum salıncak tutucular entegre süspansiyon(I.S.S) ayarları ile süper hızlı, kolay ve rahat bir şekilde salıncak ayarlarının yapılabilmesine imkan vermektedir. XRAY bu konsepti ilk defa XB8 de sunmuş ve bu özellik yeni 1/10 ölçekli XB4 de devam etmektedir.
Eksantrik suspansiyon burçları alüminyum süspansiyon bloklarının ve ayrıca süspansiyon pulları sayesinde XB4 süspansiyon geometrisi komple bir şekilde ayarlanabilir. Ayarlanabilecekler:

 • Kaster
 • Kamber
 • Ön & Arka Topuk-i. (Toe-in)
 • Ön & Arka Ağırlık Merkezi
 • Ön Kick-up
 • Arka Anti-squat
 • Teker Ara
 • Araç Genişliği
Çeşitli eksantrik burçlarından oluşan komple set, farklı süspansiyon geometri ayarları için kitte mevcuttur. Buçların takıldığı salıncak tutucular 7075 T6 İsviçre alüminyumundan yapılmıştır.

Salıncak Kolları.

Salıncaklar bir RC model aracın en önemli parçalarından biridir. Onlar direkt olrak aracın kontrol edilebilme ve yarış karakterini etkiler. XB4 salıncakları farklı tasarım ve montaj şekillerinin uzun süreli testleri sonucunda oluşturulmuştur. Uzunluğu, kalınlığı, esnekliği, geometrisi, kullanılacak hammade ..... kısacası her detay salıncaklarda optimum sonucun yaratılması sırasında dikkate alındı.

Kaliteli kompozit karışım salıncakların güvenilirlik ve performans arasında mükemmel balans sağlanmıstır. Salıncaklar kendi sertlikleri yeterli tepkime hissini verecek kadar sert, ekstrem dayanıklılık için yeteri kadar yumuşaktır.

Kaster Blokları.

1-parça kaster bloklar çok hafif ürtetilmiştir. Bu onları çok sert ve tutarlı yapmaktadır. Ayarlanmayan caster açısı şu anda 9° açı sunmaktadır. Ağırlık Merkezi pozisyonu kolaylıkla ve hızla ayarlanabilir, sadece yapılması gereken shimlerin kalınlığına karar verip kaster blok üzerinde top başlı vidanın altına yerleştirmek.
Kaster bloklarının geniş açılma açısı ile aracın şaftlarının(CVD) hızlı ve kolay takılıp çıkarılmasına imkan vermektedir. Komple aks sistemi C-Bloklara kolaylıkla monte/demonte edilebilinir. Ayrıca kasterdeki büyük açı şiddetli çarpmalarda aks ve C-blokların zarar görmesini azaltır.

Aracın şasesi kendinden 8° açı ile gelmektedir. Ancak I.S.S salıncak tutucular üzerindeki ayarlanabilir eksantrik burçlar kaster açısınıda etkilemektedir. Bu nedenle eğer eksantrik burçlar eğer orta poziyonda ayarlanırsa caster açı 9° şaseden kaster bloktanda 9° geleceği için toplam kaster açısı 18° olur.

Toplam ayarlanabilir kaster aralığı 16-20°dir.

Opsiyonel 6° kaster blokları sayesinde
ekstra suspansiyon geometri ayarları yapılabilir.

Direksiyon Blokları.

Küçük ancak yeterince sert direksiyon blokları çok özel kompozit karışımla maksimum kuvvet için tasarlandı.

Kompozit Direksiyon blok parçaları sayesinde hızlı ve rahatlıkla aracın alt ağırlık denge ayarı yapılabilir. Ayrıca ek pul ve parçalarla ağırlık dengesinin en uygun ayarına ulaşılabilinir.

Maksimum aktarım güvenliği için direksiyon blokların dış kısmında 5x12 rulmanları kullanılmıştır. Ayrıca iç kısımda daha küçük 5x10 rulmanlar kullanılarak yaysız ağırlığın azaltılması sağlandı.

Alçak Ağırlık Merkezi

Uzun burçlar üstte kullanıldığı zaman aracın ağırlık dengesi aşşağı gelir. Bu engebeli pistlerde stabilite için gereklidir.

Yüksek Ağırlık Merkezi

Uzun burçlar aşşağıda kullanıldığı zaman aracın ağırlık dengesi aşşağı gelir. Bu düz pistler için daha fazla dönüş kazanmak için kullanılır.

Arka Taşıyıcı Bloklar.

Kompakt arka taşıycı bloklar küçük ancak özel kompozit karışımı sayesinde çok güçlü.

Alt ağırlık merkez ayarı için 2 farklı pozisyon, üst ağırlık merkezi içinde 3 farklı poziyon mevcuttur. Stabilteyi garanti altına alan arka taşıyıcı bloklar 0° topuk açısı ile aynı zamanda suspansiyonun büyük kazalarda bile geometrisinin bozulmasını engelliyor.

Maksimum aktarım güvenliği için direksiyon blokların dış kısmında 5x12 rulmanları kullanılmıştır. Ayrıca iç kısımda daha küçük 5x10 rulmanlar kullanılarak yaysız ağırlığın azaltılması sağlandı.

Dış salıncak pinleri üzerinde pullar sayesinde ek olarak teker arası ayarı yapma imkanı mevcuttur.

Alüminyum Teker Montaj Altıgenleri (HEX).

Ultra hafif 14mm teker altıgenleri CNCde işlenmiş 7075 T6 siyah İsviçre alüminyumundan üretilmiştir. Ultra-doğru altıgenler sıkıştırma dizaynı sayesinde jantların düzgün bir şekilde araca montajı sağlanıyor.

Alüminyum altıgenler dönen ağırlığı azaltacak şekilde özellikle işlenmiştir ve tekerlerin yalpalamamasını garanti altına almaktadır.

Ayrıca araç genişliğini ayarlamak için opsiyonel olarak -0.75mm ve +0.75mm altıgenler mevcuttur.

Çift Kollu Direksiyon Sistemi.

Basit ve etkili çift kollu direksiyon sistemine kolay ayarlanabilir servo koruyucu dahildir.
Kolay ve hızlı bir şekilde ayarlanan direksiyon kolları sayesinde, Ackermann ayarları rahatlıkla değiştirilebilinir.

Bump steer ayarları, direksiyon blokları üzerine konulacak pullar vasıtası ile yapılır.

HUDY Yay Çeliği™ Gerdirmeleri.

Maksimum güvenilirliği garanti altına almak için araçtaki gerdirmeler Hudy Yay Çeliğinden™ üretilmiştir. Arac ön/arka üst salıncak bağlantıları ve direksiyon sistemini yanında servo koruyucu üzerinde bu gerdirme ekipmanları kullanılmıştır.

Kep Tutucular.

6mm Kalınlıktaki kep tutucuları, maksimum güç için çok özel kompozit karışımdan üretilmiştir. Kep destekleri yuvarlaklıştırılarak kepin araca daha iyi oturması ve daha iyi desteklenmesi sağlanmıştır.

Pil Tutcular.

Pillerin değişmesi hiç bu kadar kolay ve hızlı olmamıştı Kompozit pil tutucular Saddle tipli pilleri şaseye sabitlemekte ve sadece 2 pim sayesinde kolaylıkla çıkarılabilir.

Büyük Hacimli Süspansiyonlar.

Her türlü pistte, güvenilir ve rahat süspansiyon sistemi çok önemli ve gereklidir. XB4 süspansiyon sistemi tasarlanırken kolay kurulabilme, devamlı tutarlı ve güvenilir olması dikkate alınmıştır. Tasarım aşamasında ve uzun dönemli testlerde, çeşitli ortamlarda ve pist tiplerinde en ince detaya kadar düşünülerek hazırlanmıştır.
Büyük hacimli süspansiyonlar memransız
ancak rebound ayarlarının taşma vidalı şok kapağı
sayesinde kolaylıkla ve tutarlı bir şekilde yapılabilmesine
imkan vermektedir.

Süspansiyon şaftının çıkabileceği en üst seviye lastik contalar sayesinde,
en alt seviye ise pistonun altına konacak kompozit pullar sayesinde ayarlanabilir.

Alüminyum gövde, alt somun ve taşmalı süspansiyon kapakları, maksimum dayanıklılık için
hepsi 7075 T6 İsviçre alüminyumundan üretilmiş ve sertleştirlip siyah kaplanmıştır
Pistonlar Delrinden üretilmiş ve maksimum tutarlılıktaki kalıplarda üretilmiştir. Farklı ölçü ve deliklerde pistonlar istenilen süspansiyon etkisini elde edebilmek için kite dahil edilmiştir. Kişiselleştirme isteyen ayarlar için boş pistonlar da dahil edilmiştir.

Süspansiyon şaftları çok özel çelik malzeme ile maksimum kesinlikte ve maksimum performansta çalışması sağlandı. Ayrıca ekstra sertleştirilerek ömrü uzatılmıştır.

Süspansiyon Yayları.

XB4 yayları, büyük hacimli süspansiyonları tamamlamak üzere özellikle dizayn edildi.

Yaylar, tıpki diğer XRAY yayları gibi, manuel olarak ölçüldü, seçildi ve çift olarak eşitlendi Her çift eşit boy ve aynı tepkimeyi verecek şekilde ayarlanıp, kolay ayrıştırılabilmesi için, lazer ile değerleri üstlerine kazıldı.

İki çeşit yay tipi mevcuttur:
Lineer –Yaylanma etkisi her zaman sabit değerde olan yaylardır. Bu yayların farklı sertlikte yayları mevcuttur.
Progresif – Progresif yay tipinin en önemli avantajı araç viraj girişinde daha yumuşak yay etkisi verir, bu tutunmanın artmasına yardım ederken viraj ortasında daha sertleşerek maksimum dönüş hızı kazanacaktır.. Her yayın sertlik değerleri lazer ile üstüne kazımıştır. Sertlik dereceleri rahatlıkla ayrıştırılabilir.

Silikon Yağ.

XRAY Premium Silikon Yağları, Xray tarafından Avrupalı uzman silikon yağ üreticisine ürettirilmiştir. Her üretim grubu laboratuvarlarda test edilip kalibre edilmektedir ve mümkün olan en yüksek tutarlılıkta ve kalitede üretim grupları eşleştirilmektedir. Sektörün cSt Standardı kullanılarak yeni üretim grubu yağların tanımlanması, ayarlanması kolaylaşmıştır

XRAY ve XRAY takım sürücülerinin ayar sayfalarını takip ettiğiniz zaman kullandığınız yağların
fabrika yarış takımının kullandıkları ile aynıdır.
Böylelikle ayarların aynı ve aracın kontrolünün aynı olacağından emin olabilirsiniz.

Denge Çubukları.

Ön ve arka denge çubukları özel yay çeliği malzemeden üretilmiştir. Aracın hem ön hemde arkasındaki diferensiyel kutularına monte edilmekte ve bağlantıları ile rahatlıkla ayarlanabilmektedir.

Ön ve arka denge çubukları özel yay çeliği malzemeden üretilmiştir. Aracın hem ön hemde arkasındaki diferensiyel kutularına monte edilmekte ve bağlantıları ile rahatlıkla ayarlanabilmektedir.

Rulmanlar.

22 adet yüksek hızlı, mavi kapaklı rulmanlar aracın yürüyen aksamı üzerinde maksimum verimli, seri ve uzun ömür için sağlanması için gress yağı alınarak Aero Shelll® Fluid 12 ile yağlandı.

Arka Kanat.

Şık ve etkili arka kanat XB kepi ile mükemmel uyum için tasarlandı. Güçlü lexan malzemeden üretilmiş olan arka kanat, araca kanat montaj ekipmanı üzerinde ekstra düz pullar tarafından desteklenmiş yüzeye monte edilmektedir.

Kep.

Kep, aerodinamki yüksek hız için XRAY tarafından dizayn edilmiştir ve XB4 mükemmel bir şekilde uymaktadır. Bu dizayn bir çok pist ortamında maksimum etkiye sahip olacaktır. Kepin ön ve arkası sağladıkları downforce ile aracın maksimum stabiltede kalmasını sağlar.
Kep yanları, kokpit de olduğu gibi, olabildiğince düz tutularak hava akımının rahat bir şekilde olması ve yan stabiltenin koruması sağlandı.
Kepin üst kısmında 2 akım kanalı sayesinde düzenli hava akımı sağlandı
Kep, yüksek kaliteli premium Lexan malzemeden yapılmıştır.

Jantlar.

Özel olark tasarlanmış olan XB4 jantlar kit içinde mevcuttur. Araca uymak dışında yüksek performanstaki yarışlar içinde mükemmeldirler Jantlar cok esnek malzemeden yapıldıkları halde kazalara karşı çok dirençlidir.

Jant yanları maksiumum performans için aero-dinamik tasarlanmıştır

Jantın extra özellikleri içten bakıldığında görülebilir, destek bağları jantın mümkün olduğunca stabil ve deformasyona karşı dirençli olmasını sağlamaktadırlar.

Jantlar 14mm altıgen bağlantılara göre dizayn edilmiştir.

Şasi Dengesi.

Şasi tasarımı dengeli ağırlık dağılımına ve ağırlık transferine yoğunlaşmıştır. Şasi önceden delinmiş delikler sayesinde optimum denge için gerekecek ek ağırlık montajına hazırdır. Şasi ortasında, HUDY Şasi Denge Aleti #107880 ile kolaylıkla denge sağlanabilir.

Ayar İmkanları.

Çok genis yelpazaede ayar olasılıkları mevcuttur:

Grafit Gres.

XB4 paketinde premium HUDY Grafit Gres, İleri teknoloji yarı-sıvı yağlama üst seviye basınç katkı maddeleri ve eşit dağılmış grafitlerin taşıma kapasitesinin işbirliğinin ürünüdür. Temel görevi dönen ve yükteki dişlilerin yağlanmasıdır. Ancak aynı zamanda mükemmel yapışma özelliği sayesinde parça üzerinde kalır. Gres parça aşınmasını azaltır ve parçanın ömrünü üzatır.

Ayar Kitabı.

her türlü pist ortamına ayarlarlanabilecektir. Bütün ayar olasılıklarını iyice anlayabilmek için efsanevi HUDY ayar kitabı, 50den fazla sayfa ve yüksek kaliteli resimleri ve kolay okunulabilirliği ile yanı başınızdadır. Başlangıç seviye yada üst seviye yarışcı olmanız farketmez, kolaylıkla ayarlamanın ip uçlarını öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu direkt olarak XB4 yarış performansınızı artıracaktır. HUDY ayar kitabı www.hudy.net sitesinden indirilebilinir.

XRAY Kurulum Kitapcığı.

XRAY Kurulum Kitapçığı artık sektör standardıdır, basit ve en iyi kitapçık aracınızı alır almaz size sunulmaktadır.İster ilk kez kurun ister tecrübeli yarışcı olun, bütün talimatlar direkt ve kolay anlaşılırdır. Tamamı renkli ve büyük 3D örnekler size kurulumun en kücük detayına kadar yardımcı olacaktır.

XRAY VIP Müsteri Uygulamaları.

Sadece XRAY model araç sahibi bile olmak kendi başına bir tecrübedir. En premium lüks bir araca sahip olmak dışında siz artık Xray sahipleri ailesinin kıymetli bir üyesisiniz. XRAY Fabrikasının direkt servis ve desteği her zaman yanınızdadır. XRAY her zaman en son yenilenen bilgi akışını internet üzerinden yarış raporları ve en son ürün geliştermeleri sizle paylaşacaktır.
Herhangi bir problem yada yorumunuzda direkt olarak XRAY destek ekibine yada herhangi XRAY fabrika yarışçısına XRAY forumu üzerinden sorabilirsiniz. Kendi ayarlarınızı foruma yükleyebilir, dünyanın en büyük ayar veri tabanından binlerce ayar setini indirebilirsiniz. XRAY takımına katılarak VIP uygulamasının sadece başlangıcındasınız.