xb9

Miras…Lüks…Performans

Juraj Hudy,XRAY Mühendislik ve Yarıs Takımları XB9 platforumunu uzun süreli deneyim ve başarılara göre kavramsallaştırmış ve inşa etmişlerdir. XB9 herşeyi ile yeni bir XRAY konseptidir. Yenilikçi XRAY Multi-Flex™ ayarları, daha üstün ağırlık balans ve dengesi, kolay şasi esneklik ayarı tutunma ve stabilite ayarlanması,hata telafi eden ve kolay kullanım imkanı vermektedir.Uzun zamanlı testler her türlü pist koşulunda fabrika yarış takımı ve sıradan kulanıcılar tarafından yapılmıştır, yenilikçi tasarım en ufak detaylara kadar inerek performans, kontrol ve güvenlik artışını hedef almıştır.

Saysız yılın aracı ödülü, kullanıcı tercihi ödülü ve pistlerde sayısız yarış zaferleri, Avrupa Şampiyonluğu dahil üstün başarılarla dolu Xray size XB9 sunmaktadır. Gelişim, tasarım ve üretimi dahil herşeyi ile Avrupalı.

XB9 Konsept

XB9 tipik bir XRAY aracı- üst sınıf, profesyonel, rekabetci yarış aracı olarak yarışcıların taleplerine gore en ufak detayı bile atlamadan tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Üst kalite Avrupa hammaddeleri en kaliteli İsvicre ve Alman makineleri ile işlendi buna ilaveten premium servis ve desteği ile XB9 tipik bir XRAY, lüks bir şahaser.

XRAY Off-Road Platforum.

XRAY yıllar içinde Off-road kategorisini devrim getirmiştir XB8 in ilk çıktığı zamandan beri yeni trendler ve standartlar olan premium kalite, yüksek güvenilirlik, uzun ömür ve pek tabiki üstün performansı beraberinde getirdi. Xrayin ilk Offroad aracı XB8, her zaman onur ve övgü ile anılmıştır, bir çok RC araba dergisinin düzenlediği anketlerde tüketiciler tarafından defalarca “Yılın Aracı” ödülüne layık görüldü. Bir çok yarışmada sayısız derecelerine ilaveten bir çok kez ulusal ve Avrupa şampiyonluğu zaferlerini yaşamıştır

Uzunca bir süredir XRAY off-road araçları üstün kalite ve yenilmez güvenilirliğinden dolayı dünyanın her köşesinde yarışanların kalbini kazanmasını bildi

Şasi.

Yeni 2013 XB9 Şasisi komple olarak yeniden tasarlanmışstır ve yeni ağırlık dağılımı ve iç aksamların ortaya yakın yerleşimi sağ/sol ve ön/arka balansı sağlanmıştır. Stabilite artışı için şase uzatıldı ve daha etkili balans içinde şasi genişletildi.

Şasi 3mm 7075 T6 İsviçre aluminyumundan CNC de üretilmiştir. Şaside stratejik olarak stress azaltıcı ve hafifleme yaratacak boşluklar işlenmiştir ancak bunun yanında güç ve istikrarın bozulmasına imkan verilmemiştir.

Motor, yakıt tankı ve diffs altında olan gereksiz materyal hafiflik ve ağırlık merkezi düşük tutmak için çıkarıldı.

Şasinin altındaki tüm vida delikleri çıkıntısız vida başları ile düzgün alt şasi için şasiye gömülü şekildedir.

Yan korumalar.

Yan Korumalar yeni şaseye uyum gösterecek şekilde yeniden tasarlandı. Kompozit yan korumalar koruma için yeterli sertliktedir, ayrıca kir ve yakıt tankını korumak için şasi yalıtımı sağlamaktadır. Ayrıca Multi-Flex™ esneklik ayarı sisteme dahildir.

Şasi Ağırlık Dengesi.

Şasinin yeni tasarımı ile birlikte iç parçalar yeniden pozisyonlandırıldı. Merkez Diferensiyel montaj ayakları biraz daha sola kaydırıldı. Bu makinenin mükemmel düz pozisyonda montajına imkan vermekle beraber akslarında orta cizgide daha düz yerleşmesine imkan verildi. XB9 elektironik yerleşimi optimum ağırlık dağılımı ve ağırlık balansını dikkate alarak tasarlandı. Fabrika takımı en son şekle karar vermeden once tasarım ve protatip döneminde birkaç değişik yerleşim şeklini test edilip çok fazla veri toplayıp,karşılaştırıldı ve değerlendirildi.

Yakıt Tankı.

Yeni yakıt tankı yüzen taş filtreye sahiptir. Bu sistem takla attığınız zamanda bile marshallerin sizi düzeltene kadar yakıtın motorunuza sorunsuz ulaşmasını sağlar.

Yakıt tankı çok özel kompozit karışımdan üretilmiştir. Bu sayede en yüksek güvenlik ve sağlamlık garantiye alınmıştır. Plastik sıçrama koruması, frenleri yakıt tankından sıcrayacak yakıtdan korumaktadır. Tank extra lastik parcalarla titreşimi emmekte ve ayrıca küçük kompozit tutcularlada 5.5mm çapındaki silikon yakıt hortumlarını tutabilecektir.

Yüksek Tork Debriyaj.

Yeni yüksek-tork debriyajın geliştirmesi kesinlikle en önemli performans hamlesidir. Debriyaj, motor gücünün daha seri ve daha devamlı bir şekilde en yüksek devirlerde bile aktarılmasını sağlıyor. Hızlanma sırasında bile daha kontrollü güç sağlamaktadır. Ayrıca bu özelliğe rağmen rampalarda halen daha iyi kontrol ve performans sunmaktır. Yeni geliştirilmiş tasarım ve kavrama profili sayesinde debriyajın ömrüde uzamıştır clutch life.
Yüksek-Tork Debriyajın içerdikleri:

#358532 Volan - Yeni volan daha dar çalı ancak daha ağırdır. Küçük çap sayesinde volan şasiden gelen darbelerden daha iyi korunmaktadır dolayısı ile makinenin stop etmesi engellenmektedir. Ağırlaştırılmış volan ise motorun daha balanslı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

#358562 - Debriyaj kulakları, daha ufak daha hafif ve kavramanın bütün kulakları kaplayacak şekilde tasarlandı. Yıpranmaya karşı daha dayanıklı ve dolayısı ile ömrü uzatıldı.
#358550 Volan Pulu - Dayanıklı HUDY Yay Çeliği malzemeden yapılmış olan pul volanı makine krankına iyice bağlamaktadır.

#358587 Yumuşak yay - Debriyaj standard olarak #358587 yumuşak yaylar ile gelmektedir. Opsiyonel olarak orta sertlikte #358588 yaylarıda mevcuttur.

Kaster Bloklar.

Yeni 16° kaster blokları uzun dönemli fabrika takımı tarafından her türlü ortamda kullanıldı. Özellikle pistin zarar gördüğü ortamlarda ve bir çok deliğin oldugu pistlerde 16° kaster aracı stabilize etmekte ve delikler arasında kolay kullanıma izin vermektedir

Yeni kaster blokla alt süspansiyon montaj yerinde yeni ağırlık merkezi ayarlanma pozisyonuna sahiptir.

Alt pozisyon daha cok sert, yüksek tutunmalı aynı zamanda zıplamalı pistlerde önerilmektedir.

Üst pozisyon ise daha çok kaygan ve düz pistlerde önerilmektedir.
Şasi kendiliğinden 10° derece kaster açısına sahiptir ve 16° kaster bloklarla toplam araç üzerindeki kaster açısı 26° ye ulaşmaktadır. Suspansiyon tutucular ayrıca +/-2° caster ayarlanma imkanı vermektedir

Değişik ölçülerde opsiyonel bloklar en nihayi suspansiyon geometri ayarı için mevcuttur

Direksiyon Blokları.

2013 direksiyon blokları yepyeni bir tasarım ile daha fazla dönüş acısı ve dönüş açısı iyleşitrmesi için geliştirilmiştir. Yeni Ackermann pozisyonu daha hızlı dönüş hızı sunmaktadır.

Super-hafif kompozit king-pimsiz direksiyon bolklar kendine has XRAY’e tescilli, yenilikçi ve foksiyonel tasarımdır. Her blok kendi içinde aluminyum burçlar plastik moldun içindedir. Bu yalpalamayı önleme ve daha sıkı direksiyon blok montajına imkan vermektedir.

King-pim vidalarının daha sıkı bir şekil de aluminyum yuvalara vidalanması dışında vida sonuna kendi kilitlenen kompozit yapı vidanın gevşeyip düşmesini engellemektedir. Entekre edilmliş aluminyum burçlar direksiyon bloklarının serbest bir şekilde dönmesine ve daha tutarlı direksiyon tepkimesi sağlamaktadır. Süper küçük direksiyon blokları hafif ancak cok sağlam ve dayanıklı materyalden yapılmıştır.

HUDY Yay Çeliği™ Gerdirmeleri.

Maksimum güvenilirliği garanti altına almak için araçtaki gerdirmeler Hudy Yay Çeliğinden™ üretilmiştir. Arac ön/arka üst salıncak bağlantıları ve direksiyon sistemini yanında servo koruyucu üzerinde bu gerdirme ekipmanları kullanılmıştır.

Direksiyon gerdirmeleri yeni direksiyon blokları için daha kısaltılmıştır.

Süspansiyon Kuleleri.

Süspansiyon kuleleri, yeni ön salıncak geometrisine göre ön ağırlık merkezi ayarlanması içim yeniden dizayn edilmiştir. Ayrıca arka kuleler daha uzun şasi desteğine uyması için yenilenmiştir

Premium kalite extra kalın grafit malzemeden işlenmiştir. Süspansiyon kuleleri hafif ve güçlüdür. Ön ve Arka süspansiyon kuleleri birden fazla süspansiyon montaj olanağı sunmaktadır, ayrıca bir çok ağırlık dengesi ayarıda yapılabilmektedir. Arka kuleler ayrıca kanat montaj parçalarınıda bulundurmaktadır.

Eksoz Montaj.

Geliştirilmiş eksoz montaj ayagı 2.6mm daha uzun tel ile farklı ölçülerdeki eksozların takılma imanı sağlamaktadır.

XRAY Multi-Flex™.

RC model araba dünyasının son dönemlerdekideki en önemli mihenk taşlarından biri XRAY tarafından bulunan Multi-Flex Technology™ si olmuştur. Bu buluş, sadece onur ve ödüllere neden olmamıştır, dünya pistlerinde farklı bir rekabet avantajı olduğu kanıtlanmış ve XRAY araçlarının lokal ve ulusal seviyedeki yarışları domine etmesine yardımcı olmuştur.

Dünyada ilk defa,Multi-Flex teknolojisi 1/8 off-road şasesinde,XB9, kullanılmıştır. Bu teknoloji farklı pist ortamlarında şasenin esnekliğini ayarlamaya imkan sağlamaktadır.

Pistteki tutunmanın az, orta yada çok olması farketmeden, her koşulda şasinin esnekliğini birkaç saniyede ayarlayabilirsiniz, değişen pist koşullarına yine aynı şekilde hızlı şekilde müdahele edebilirsiniz. Esneklik ayarlarının profesyonelce ayarlanması hiç bu kadar kolay olmamıştı. XRAY tarafından yapılmış akıllıca bir buluş.

YUMUŞAK

Düşük tutunma ve tozlu pistler için yumuşak ayarları kullanınız. Bu şekilde araç tutunmayı artıracak, sert ayarlara göre, daha az dönüş ve tepkime verecektir.

ORTA

Orta seviye tutunan pistler için orta ayarı kullanın. Bu ayar dönüş tepkimesi ve tutunma için uygun bir balans sağlayacaktır.

SERT

Yüksek tutunma olan pistlerde bu ayarı kullanınız, bu ise uygun tepkime ve tutunmayı sağlayacaktır.

Alıcı Plakası.

1 parça elektironik plakası kompakt ve kolaylıkla/hızla servis ve temizlik için çıkarılabilir siz sadece birkaç vidanın şasi altından çıkarılması bütün elektironiklerin araçtan ayrılmasına yeterlidir.

Büyük plastik alıcı kutusu cok temiz tasarım ve yerleşim ile diğer parçalar ile birlikte ağırlık dengesi sağlamaktadır ve bu uygun balans için anahtardır. Piller şasinin ortasına boyluca yerleştirilmiştir. Ayrıca alıcı kutusuna ulaşmak çok çok kolay olmuştur.

Alıcı on/off anahtarı kullanmayan yarışcılar için plastik bir kapak sayesinde sızdırmaz alıcı kutusu garantilenmiştir. Sıkı anten tüp tutucusu sayesinde anten tüpü aracın taklalarında bile aracın üstünde kalmaktadır.

Diferensiyel yuvaları.

Xb9 diferensiyel tutucuları hertürlü kötü kullanım yada ekstrem kazalara karşı direnmesi için işlenmiştir. Diferensiyel blokları ön ve ark diferensiyellere ve bütün süspansiyon kuleleri ve salıncaklara evsahipliği yapmaktadır. Ön ve arka diferensiyellere kolay ulaşım bakım aşamasını super kolay yapmaktadır.

Akatarım sistemi.Sürüş Şaftları.

XB9 constant velocity aksları (CVDs) dünyaca iyi bilinen
HUDY yay çeliğinden™ üretilmektedir. Off-road araçlar içinde
dünyanın en ince ve en dayanıklı şaftları bu araçta kullanılmıştır.

Merkezi daha büyük ve güçlü aks bağlantıları lastik korumalara ve 3mm pimlere ve koruyucu halkaya sahiptir.

Bütün şaftlar ve bağlantılar özel bir yöntemle sertleştirilmis ve uzun ömür ve güvenilirlik sağlanmıştır.

Diferensiyel Aks Bağlantısı.

Dönen ağırlığı azaltmak için çok hafif diferensiyel aks bağlantı sitemi HUDY yay çeliği™ malzemeden üretilmiştir. Hafifleme sağlanırken hiç bir şekilde dayanıklılık azalmamaktadır. Aks bağlantılarının diferensiyele giren noktaları diferensiyel kutularına maksimum uygunluk için elden geçirilmiştir

Aks Bağlantıları XRAYin kendine has sertleştirme işlemi ile yapılarak daha uzun ömür ve güvenilirlik kazanmıştır.

Diferensiyel dişli.

Lastik yalıtımlı kompozit diferensiyel yuvaları manuel olarak işlenerek titreşimsi mükemmel uyum garanti altına alınmıştır. Diferensiyel dişliler baskı çelik, ısı uygulaması yapılmış ve ultra-tutarlılık ve seri çalışım için işlenmiştir.

Diferensiyel Dişli
ve Aktarım Oranı

Ana diferensiyel dişlileri Hudy dişli Çeliğinden maksimum tutarlılıkla üretilmiştir. Hammade özellikle dişlilerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bütün dişliler uzun ömür sağlanması için sertleştirilmiştir.

Geniş aralıktaki fakli dişliler – Spur dişlisi, debriyaj çan dişlisi, taç dişlilleri- değişik yarış ortamlarındaki mükemmel ayarı yakalamak için mevcuttur. Debriyaj Çan dişlileri 12T, 13T, 14T ve 15T ölçülerinde mevcuttur.

Spur dişlileri 44T, 45T, 46T, 47T and 48T ölçülerinde mevcuttur

Süspansiyon Konsepti.

Doğru süspansiyon geometrisi bir RC model araçta en önemli özelliktir. Aynı zamanda tasarımcı için en zor ve uğraştırıcı kısımdır.
Süspansiyon salıncakları, suspansiyon blokları hafif ve dayanıklı olmalıdır. Her bir süspansiyon parçası 1/8 off-road yarış için her yarış ortamında her türlü yarış tepkisini verebilecek şekilde dizayn edilmiştir.

XRAY zaman içinde süspansiyon geometrisi ve sertlikleri hakkında derin bilgi altyapısına sahiptir. Bu bilgi suspansiyon parçalarının tasarlanmasında kullanılmıştır. Ultra hafif suspansiyon parçaları çok özel malzemeden her türlü zorlu yüksek yarış performansına dayanacak şekilde üretilmiştir .

I.S.S.™ Salıncak Tutucular.

Alüminyum salıncak tutucular entegre süspansiyon(I.S.S) ayarları ile süper hızlı, kolay ve rahat bir şekilde salıncak ayarlarının yapılabilmesine imkan vermektedir. XRAY bu konsepti ilk defa XB8 de sunmuş ve bu özellik XB9 de devam etmektedir.

Eksantrik suspansiyon burçları alüminyum süspansiyon bloklarının ve ayrıca süspansiyon pulları sayesinde XB4 süspansiyon geometrisi komple bir şekilde ayarlanabilir. Ayarlanabilecekler: Çeşitli eksantrik burçlarından oluşan komple set,
farklı süspansiyon geometri ayarları için kitte mevcuttur.
Buçların takıldığı salıncak tutucular 7075 T6 İsviçre
alüminyumundan yapılmıştır.

Salıncak Kolları.

Salıncaklar bir RC model aracın en önemli parçalarından biridir. Onlar direkt olrak aracın kontrol edilebilme ve yarış karakterini etkiler. XB9 salıncakları farklı tasarım ve montaj şekillerinin uzun süreli testleri sonucunda oluşturulmuştur. Uzunluğu, kalınlığı, esnekliği, geometrisi, kullanılacak hammade ..... kısacası her detay salıncaklarda optimum sonucun yaratılması sırasında dikkate alındı

XB8 araçlarından edinilen geniş bilgi sayesinde birkaç değişik salıncak diazyını test edilmiş ve araca en cok uyan seçilmiştir Kaliteli kompozit karışım salıncakların güvenilirlik ve performans arasında mükemmel balans sağlanmıstır. Salıncaklar kendi sertlikleri yeterli tepkime hissini verecek kadar sert, ekstrem dayanıklılık için yeteri kadar yumuşaktır.

Salıncak Pimleri.

Sertleştirilmiş 4mm ve 3mm salıncak pimleri salıncak tutuculara takıldıktan sonra kendinden kilitli pullar ile kilitlenmektedir. Salınccak tutucular salıncak pimlerinin yarışırken çıkmaması ve hareketliliğini kaybetmemek üzerine tasarlanmıştur.Ayrıca suspansiyon tutucular kazalarda pin yada salıncagın ayrılmasını engellemektedir.

Arka Taşıyıcı Bloklar.

Arka bloklar olabilecek en hafif ve en küçük şekilde tasarlanmıştır. alt ağırlık dengesi poziyonu 1 pozisyon, üstte ise ise 3 farklı pozisyon ayarı yapılabilir.
Küçük ölçülerdeki direksiyon blokları daha hafif rulmanlar kullanılarak saglanmıştır. İç rulmanlar 13x19 ölçüsünde ağır yükü taşımaktadır. Öte yandan 8x14 ölçülerindeki CVD dönüşlerine yardımcı olan dış rulman sayesinde daha hafiflik sağlanmıştır. 2 rulman birbirinden biraz uzaklaşarak teker aksının daha stabil olmaktadır

Dış suspansiyon pimi üzerindeki 2 conta sayesinde araca ek olarak teker arası ayarı yapılabilmektedir.

Alüminyum Teker Montaj Altıgenleri.

Ultra hafif 17mm teker altıgenleri CNCde işlenmiş 7075 T6 siyah İsviçre alüminyumundan üretilmiştir. Ultra-doğru altıgenler sıkıştırma dizaynı sayesinde jantların düzgün bir şekilde araca montajı sağlanıyor.

Alüminyum altıgenler dönen ağırlığı azaltacak şekilde özellikle işlenmiştir ve tekerlerin yalpalamamasını garanti altına almaktadır.

Ayrıca araç genişliğini ayarlamak için opsiyonel olarak 0mm, +1mm ve 2mm offset aparatları mevcuttur.

Rulmanlar.

24 adet yüksek hızlı, mavi kapaklı rulmanlar aracın yürüyen aksamı üzerinde maksimum verimli.

Süspansionlar.

XB9 büyük hacimli, uzun-inme mesafeli süspansyonları özel bir olarak
üretilmiş ve artırılmış çalışma mesafesi, güvenilirlik ve performans sunmaktadır.

XB9 süspansiyonlarının her parçası yeniden tasarlanmıştır buna yeni geniş hacimli serleştirilmiş suspansiyon yuvaları, işlenmis top-bağlantılar ve suspansiyon uçları dahildir. Alt süspansiyon pulu daha uygun süspansiyon ortalaması sunmaktadır. Ultra-tutarlı pistonlarda 6-8-10 delikli piston seçenekleri mevcuttur. Daha uzun süspansiyon şaftları ve süspansiyon yakaları sayesinde süspansiyon hareket mesefesi uzatılmıştır. Ultra-hassas süspansiyon koruma lastikleri kire kaşı güçlü yaılıtım sunmaktadır

Büyütülmüş geniş hacimli süspansiyonlar 18.5mm dış çaptadır. İşlenmiş dışı sayesinde ayar yakası ile aracın yüksekliği ayarlanabilir. Süspansiyon tüpü sertleştirilmiş ve tek parça alüminyum kapaktan oluşmaktadır.

16,00mm iç çap hacimi sayesinde gerekli ve tutarlı yağ akışkanlığı, mükemmel bir şekilde yuvarlaklaştırılmış pistonlar üzerinde gerçekleşmektedir. Sonuç olarak daha tutarlı süspansiyon karakteri oluşmaktadır.
Yeni büyük-hacimli pistonlar kendini kanıtlamış özel-formüllü kompozit malzemeden daha seri hareket ve dayanıklılık dikkate alınarak üretilmiştir. Kendini kanıtlamış kalıp üretimi mükemmel piston yuvarlaklığı için sağlamakta ve süspansiyon tüplerine uyacak ve 4 ayrı süspansiyonda aynı tepkiyi verebilmesi için üretilmiştir.


Daha geniş süspansiyon memranları büyük hacimli süspansiyonlara uyarlandı. Üretim malzemesi süspansiyon etkisinin aynı karakteri bütün yarış süresince her türlü zor ortama rağmen sağlamaktadır.
Alt süspansiyon montajı süstpansiyon şaftının rahat bir şekilde hareket etmesini ve aynı zamanda yağsızıntısını azaltmayı ve kiri uzakta tutmayı sağlamaktadır. Çift conta (üstün sillikon alaşımdan üretilmiş contalar sıkı yalıtım sunmaktadır) süspansiyon tüpünün altına doğru monte eilmiş ve kompozit contalarla sağlamlaştırılmışlardır. Bütün alt süspansiyon sistemi alüminyum süspansiyon kapağı ile kapatılmıştır. Bu kapak sayesinde süspansiyon bakımı hızlı ve kolaydır.

Süspansiyon şaftları kalın ve her türlü ekstrem yarış koşulları ve büyük zıplamaları kaldıracak kadar sağlamdır. 3.5mm kalınlıktaki şaftlar tutarlı bir şekilde özel yüksek dayanıklı çelik ile üretilmiş ve üretim sonrası kusursuz yüzey yaratılarak süspansiyon tüpleri içinde serbest hareket edebilme yeteneği kazandırılmıştır.

Süspansiyon Yayları.

XB9 yayları, büyük hacimli süspansiyonları tamamlamak üzere özellikle dizayn edildi. Yaylar, tıpki diğer XRAY yayları gibi, manuel olarak ölçüldü, seçildi ve çift olarak eşitlendi Her çift eşit boy ve aynı tepkimeyi verecek şekilde ayarlanıp, kolay ayrıştırılabilmesi için, lazer ile değerleri üstlerine kazıldı.


İki çeşit yay tipi mevcuttur:
Lineer –Yaylanma etkisi her zaman sabit değerde olan yaylardır. Bu yayların farklı sertlikte yayları mevcuttur.
Progresif – Progresif yay tipinin en önemli avantajı araç viraj girişinde daha yumuşak yay etkisi verir, bu tutunmanın artmasına yardım ederken viraj ortasında daha sertleşerek maksimum dönüş hızı kazanacaktır...

Çift Kollu Direksiyon Sistemi.

Basit ve etkili çift kollu direksiyon sistemine kolay ayarlanabilir servo koruyucu dahildir.

Kolay ve hızlı bir şekilde ayarlanan direksiyon kolları sayesinde, Ackermann ayarları rahatlıkla değiştirilebilinir.

Bump steer ayarları, direksiyon blokları üzerine konulacak pullar vasıtası ile yapılır.

Şasi Destekleri

Ön ve arka destekler şasinin sertliği ve esnekliği üzerinde üzerinde çok ekilidir. Bu iki faktör farklı tutunma ortamlarında çok etkilidir. XB9’in özellikleri arasında kendini kanıtlamış sert kompozit ön ve arka destekler kullanılmıştır. Bu desteklerin görevleri arasında şasiyi büyük zıplamalardan, kazalardan, frenlemeden sonra bile burkulmadan bir arada tutmalı ve tutunma için yeterince esnek olmalıdır.

Daha uzun arka şasi desteği sertliği uzunlamasına artırmakta ve şasenin yanlara daha çok esnemesine imkan vermektedir.

Orta Diferensiyele Ulaşım

Orta diferensiyele ulaşım sadece 4 vida sökerek süper kolay olmaktadır. Alt orta diferensiyel yuvaları opsiyonel farklı boyutlardaki spur dişlilerini tutacak şekildedir. Bunun yanısıra kısaltılan ayaklar ağırlık merkezininin mümkün oldugunca alçak olmasını ve küçük orta diferensiyl dişlilerinin kullanılmasına yardımcı oldu. Orta diferensiyl yuvaları etkili fren sisteminin parçasıdır.

Fren Sistemi

The XRAY XB9 features the well-proven high-performance braking system that is so strong and precise and dependable that is makes slowing and stopping a profoundly exhilarating experience. Doğru şekilde planlanmış ağırlık dağılımı ile birleşince fren sistemi olağan üstü kontrol ve güven vermektedir

XRAY fren sisteminde en ufak detaya bile fokuslanmıştır. Lazer kesim tutarlı düz çelik fren diskleri yalpasız freni yüksek tutunan, lazer kesim fren balataları sayesinde sağlamaktadır. Fren diski kücük, ince ve çok hafiftir. Tutarlılığı ,elle tornalanmış, herzaman doğru yalpasız dönüş sunmaktadır. Fren emirleri frenlere tutarlı bir şekilde fren plakaları tarafından iletilmektedir. Daha uzun ömür ve verim alabilmek için hem fren diskleri hemde balataları ısı ile işlenmiştir

Makine Ayakları.

Yüksek dereceli CNC makinelerle işlenmiş aluminyum motor ayakları hafif aluminymdan ancak ısının gerektiği gibi dağılmasını sağlayan malzemeden üretilmiştir.. Motor ayakları kolaylıkla alttan doğru dişli aralık sağlanabilmesi için ayarlanabilmektedir.

Motor ayakları yeteri kadar uzun ve öndeki motor rulmanı altına kadar uzunlamasına gitmektedir. Bu zıplamalardaki motor dişlisi ve spur arasındaki şasi eğrilmesini azaltmak içindir.

Denge Çubukları.

Ön ve arka denge çubukları özel yay çeliği malzemeden üretilmiştir. Aracın hem ön hemde arkasındaki diferensiyel kutularına monte edilmekte ve bağlantıları ile rahatlıkla ayarlanabilmektedir.

Ön ve arka denge çubukları 2.4mm kalınlıktadır ayrıca farklı çeşitlerdeki çubuklar hassas ayarlar için mevcuttur.

Kep Tutucular.

Yeni yere çok basan kep için kep tutucular geliştirilmiştir. Arkada 2 önde 1 montaj yeri sayesinde kepin stabilitesi sağlanmıştır.

Silikon Yağ.

XRAY Premium Silikon Yağları, Xray tarafından Avrupalı uzman silikon yağ üreticisine ürettirilmiştir. Her üretim grubu laboratuvarlarda test edilip kalibre edilmektedir ve mümkün olan en yüksek tutarlılıkta ve kalitede üretim grupları eşleştirilmektedir. Sektörün cSt Standardı kullanılarak yeni üretim grubu yağların tanımlanması, ayarlanması kolaylaşmıştır

XRAY ve XRAY takım sürücülerinin ayar sayfalarını takip ettiğiniz zaman kullandığınız yağların fabrika yarış takımının kullandıkları ile aynıdır. Böylelikle ayarların aynı ve aracın kontrolünün aynı olacağından emin olabilirsiniz.

Grafit Gres.

XB9 paketinde premium HUDY Grafit Gres, İleri teknoloji yarı-sıvı yağlama üst seviye basınç katkı maddeleri ve eşit dağılmış grafitlerin taşıma kapasitesinin işbirliğinin ürünüdür. Temel görevi dönen ve yükteki dişlilerin yağlanmasıdır. Ancak aynı zamanda mükemmel yapışma özelliği sayesinde parça üzerinde kalır. Gres parça aşınmasını azaltır ve parçanın ömrünü üzatır.

Hava Filtresi.

Seri ve verimli akan hava akışı için hava filtresi 2 parçadan oluşmaktadır. Hava filtresi yağı standard olarak gelmektedir. Universal lastik dirsek bir çok 1/8 buggy motoruna takılabilmeye imkan vermektedir.

Kep.

Yeni konseptli yüksek yere basan kep tasarımı üstün yere basma kuvveti veren kanatla beraber çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca yan kanalları sayesinde etkin motor soğutmasına yardımcı olmaktadır.

Yüksek performanslı alçak profilli aero-dinamik kep Xray tarafından tasarlanmış ve XB9’la her pist ortamında mükemmel verimlilikte çalışacak şekildedir. Kepin ön ve arkası aracın maksimumum stabilitesini sağlamak üzere tasarlandı. Kep yanları kokpitinin mümkün olduğunca düz bir şekilde havaakımını ve stabilteyi engellemeyecek şekilde yapılmıştır. Üsteki iki akım kanalı düzenli hava akımı için gereklidir. Kep yüksek kaliteli Leksan malzemeden yapılmıştır.

Yüksek yere basan kep birçok pist koşulunda tutunma yaratmaktadır. Ancak bazı pist bölümlerinde özellikle çok delikli yerlerde daha az yere basan kep kullanılmalıdır. Yeni opsiyonel #359708 düşük yere basan kep bu ortamlar için uygundur.

Arka Kanat.

Şık ve etkili arka kanat, gerekli yere basma gücünü ve stabilteyi araca vermek üzere tasarlandı. Arka kanat, yüksek yere basma gücü olan orjinal XB9 kep ile mükemmel uzumlu çalışacak şekilde tasarlandı. Özellikle geliştirilmiş güçlü karışımdan oluşturulan kanat bir çok zorlu ortamda ve kazalarda şeklini koruyacaktır.

Arka kanat tutucular güçlü bir şekilde üretilmiş ve birden fazla montaj imkanı verecek şekildedir. Kazalarda dayanacak şekilde özel kompozit materlaylden üretilmiştir.

Kep Yalıtım

Yeni yan korumalar cırtcır bantlar için alanlara sahiptir bu bantlar sayesinde araç yanları ve kep arasında mükemmel yalıtım sağlanmakta ve kep kirin şasiye girmesini engellemektedir.

Arka Kanat Tutucular

Arka kanat tutucular güçlü bir şekilde üretilmiş ve birden fazla montaj imkanı verecek şekildedir. Kazalarda dayanacak şekilde özel kompozit materlaylden üretilmiştir.

Ayar Olasılıkları.

XB9 full ayarlanabilir ön ve arka süspansiyon geometrisine sahiptir: Kaster, Kamber, topuk,anti-dive, anti-squat, yükseklik,sarkma(downstop), genişlik, Ackermann, ağırlık dengeleri. Kolay ve hızlı ayarlamalar için biz RC aletlerinde dünya lideri HUDY ayar ve aksesuarlarını kullanmanızı tavsiye ederiz
Etkileyici ve geniş ayar olasılıkları:

Şasi Dengesi.

Şasi tasarımı dengeli ağırlık dağılımına ve ağırlık transferine yoğunlaşmıştır. Şasi önceden delinmiş delikler sayesinde optimum denge için gerekecek ek ağırlık montajına hazırdır. Şasi ortasında, HUDY Şasi Denge Aleti #107880 ile kolaylıkla denge sağlanabilir.

Ayar Kitabı.

XB9, dünyada en çok ayarlanabilir elektirikli off-road araçlardan bir tanesidir. İster çok fanatik bir yarışçı ister amatör seviye klüp yarışcısı, XB9 kolaylıkla sizin yarış stilimize, yarış tipine ve her türlü pist ortamına ayarlarlanabilecektir. Bütün ayar olasılıklarını iyice anlayabilmek için efsanevi HUDY ayar kitabı, 50den fazla sayfa ve yüksek kaliteli resimleri ve kolay okunulabilirliği ile yanı başınızdadır. Başlangıç seviye yada üst seviye yarışcı olmanız farketmez, kolaylıkla ayarlamanın ip uçlarını öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu direkt olarak XB9 yarış performansınızı artıracaktır. HUDY ayar kitabı www.hudy.net sitesinden indirilebilinir.

XRAY Kurulum Kitapcığı..

XRAY Kurulum Kitapçığı artık sektör standardıdır, basit ve en iyi kitapçık aracınızı alır almaz size sunulmaktadır.İster ilk kez kurun ister tecrübeli yarışcı olun, bütün talimatlar direkt ve kolay anlaşılırdır. Tamamı renkli ve büyük 3D örnekler size kurulumun en kücük detayına kadar yardımcı olacaktır.

XRAY VIP Müsteri Uygulamaları.

Sadece XRAY model araç sahibi bile olmak kendi başına bir tecrübedir. En premium lüks bir araca sahip olmak dışında siz artık Xray sahipleri ailesinin kıymetli bir üyesisiniz. XRAY Fabrikasının direkt servis ve desteği her zaman yanınızdadır. XRAY her zaman en son yenilenen bilgi akışını internet üzerinden yarış raporları ve en son ürün geliştermeleri sizle paylaşacaktır. Herhangi bir problem yada yorumunuzda direkt olarak XRAY destek ekibine yada herhangi XRAY fabrika yarışçısına XRAY forumu üzerinden sorabilirsiniz. Kendi ayarlarınızı foruma yükleyebilir, dünyanın en büyük ayar veri tabanından binlerce ayar setini indirebilirsiniz. XRAY takımına katılarak VIP uygulamasının sadece başlangıcındasınız.